Vesmírné vozítko
Firma z Lanškrouna dodala součástky na Mars. A chce víc
20.10.2013 09:20
Výrobce elektrosoučástek AVX Czech Republic se i letos zaměřuje také na výrobu pro vesmírné programy světových agentur. Lanškrounský podnik se například podílel na vývoji součástek pro robotické vozítko Curiosity, které od loňska pátrá na Marsu po známkách života.
V letošním roce podnik rozšířil výrobní programy pro Evropskou kosmickou agenturu (ESA). Mezivládní organizace například vyslala před deseti lety k rudé planetě sondu Mars Express. Funguje na tamní oběžné dráze a dosud dodává vědcům informace.
Lanškrounská firma je součástí japonské průmyslové skupiny Kryocer Corporation. České zázemí je vývojovým centrem celé tantalové divize holdingu. Konstrukční tým z Lanškrouna pomáhal s vývojem a testováním tantalových kondenzátorů, které pohánějí laserový modul amerického pojízdného robota.
"Jsme rádi, že jsme malou součástí tohoto vzrušujícího a historického poslání. Je to velký krok pro nás všechny," uvedl tehdy v tiskové zprávě Tomáš Zedníček z firmy AVX Czech Republic.
Curiosity je vybaven kolekcí revolučních nástrojů určených k rozboru vzorků půdy, skal a atmosféry. Při déle než rok trvající misi zařízení získalo důležité vzorky, díky nimž vědci potvrdili, že před miliardami let mohly skutečně na Marsu existovat podmínky pro výskyt života.
Společnost AVX v České republice vlastní závody v Lanškrouně a Uherském Hradišti, kde pracuje okolo 3300 lidí. Za loňské účetní období jí provozní činnost vynesla přes pět miliard korun. Firma se zabývá hlavně výrobou niobových a tantalových čipových kondenzátorů, které prodává také výrobcům sdělovací techniky a mikroelektroniky, například společnostem Nokia a Samsung.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.