Vědecká otázka
Je vesmír dílem jakéhosi velkého architekta?

10.09.2018 06:01

Můžeme vidět v hloubi vesmíru boží tvář? Někteří vědci již neváhají položit si tuto otázku, přesvědčivé odpovědi ale nenalézají. Voda na Marsu, která by v sobě mohla skrývat život, planety podobající se Zemi, teorie vysvětlující jakési regulační zařízení vesmíru...

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

 • Naklikni Naklikavac (4 hlasy) 11.09.2018 15:56

  Mír mezi náboženstvím a vědou? Takový nesmysl!! VĚDU NÁBOŽENSTVÍ ANI...

 • Paulo Balistika (3 hlasy) 11.09.2018 16:00

  Jak prostá je odpověď: Bůh a Alláh mohli vzniknout z ničeho a stvořit...

 • Jan Klíma (2 hlasy) 11.09.2018 16:02

  Kdo stvořil Architekta?

 • Jan Klíma (2 hlasy) 11.09.2018 16:06

  Kdo je podle článku tedy ten architekt, Bůh? Je Bůh hmotný? Nebo je...

 • David Lejdar (2 hlasy) 10.09.2018 06:48

  Obzvláště Newtonovským pojetím "akce a reakce" se jistě zdá těžké...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Sranda je, že náboženství věří ve Stvořitele, bezpohlavní
anděly a v poražené anděly. To znamená, že musela být válka mezi poslušnými anděly a mezi rebeloanděly. Ti dobří vyhráli, pochopitelně, měli lepší drony, živili se masem z těla Kristova a pili krev Kristovu, jak se říká na mší svaté. Ze zlých andělu se stali čerti a živí se lidskými dušemi, to jim sílu k vítězství nezaručí, to dá rozum.
Krásná pohádka jako důkaz, že před vznikem našeho vesmíru panovaly naprosto stejné zákony, jako dnes. Jedni se vzbouří, když je panovníkem Bůh = despotický totalitní monarcha. Když krutovládce zvítězí, nechá rebely popravit a uvěznit. Jelikož andělé, ti zlobiví i ti poslušní, jsou nesmrtelní, tak do pekla s nimi. Naprosto stejné zákony, které rozhodně nemusíme zkoumat několik století :-D

0 hlasů

Někteří vědci - chá chá chá. Kteří asi. Ti "vědci" z Vatikánu? Ha ha ha.
Vědci rozhodně nehledají boží tvář a v boha nevěří. Náboženský vědec neexistuje, těm se nadává teologové. Zabývají se posmrtným životem a neuvědomují si, že po smrti není nic, ale po životě je zákonitě smrt. Teologové se ohánějí pojmem "klinická smrt" a neví, že klinická smrt je stále život. Tento článek je hloupý stejně, jako celá náboženská "věda".

0 hlasů

To je lež:
"jestliže zákony existovaly před vznikem vesmíru, jaký matematik je nadiktoval. To je vážná věc, kterou bychom mohli v nadcházející době zkoumat. Možná ještě několik století."
Věda kvantovou fyziku zkoumá už hodně dlouho. Náboženství není věda, náboženství je dogma. Náboženství přizpůsobuje Bibli a nedaří se. Papež František chce přepsat Otčenáš i Bibli zdá se, že skončí velice brzy.
Je logické, že hmota má své zákony. Jestliže hmota existovala před vznikem našeho vesmíru i před vznikem jiných vesmírů, musí mít své zákony. Tam lidstvo nebylo a věřím, že věda bude mít stále co objevovat. Někomu to bude vadit, protože ho vědecké objevy připraví o obživu.
Musím však dodat, že člověk a opice mají společného předka. Člověk a opice žijí dnes a v době, kdy žil jejich společný předek, neexistoval člověk dnešního typu ani opice dnešního typu. Což znamená, že člověk není konečným článkem v řetězci. Klidně se může stát, že za tisíc let opice vyhynou a na zemi budou žít zvířata "lidé" společně s novým živočišným druhem. Nebo zůstanou opice plus nový lidský živočišný druh. Člověk rozhodně nemůže znamenat konec evoluce.

1 hlas

Kdo je podle článku tedy ten architekt, Bůh? Je Bůh hmotný? Nebo je to nic a z ničeho? Hýbe se Bůh? Přemýšlí? Má hlavu? Vypadá jako člověk, když podle Bible stvořil člověka k obrazu svému? Má tvar? Pak je z hmoty. Kdo tedy stvořil Boha? Zase nějaký "více" archaický architekt?

2 hlasy

Kdo stvořil Architekta?

2 hlasy

Mír mezi náboženstvím a vědou? Takový nesmysl!!
VĚDU NÁBOŽENSTVÍ ANI BŮH NEZAJÍMÁ, VĚDA MÁ BOHA V KOZÁCH!
Náboženství hledá mezery, místa, kde se věda zatím nedostala. Bojuje všemi prostředky proti poznání, překrucuje vědecké výsledky a vytváří si své vlastní pseudovědce. Náboženství není věda, pouze se za vědou kroutí, jako ocas kočky. Tam, kde se kočka pohne, tam se ocas ohne.
.
Vesmír vznikl z hmoty v jiném stavu, čas a prostor rovněž. Z hmoty, která existovala dávno předtím, i když čas ani prostor v kvantovém stavu neexistuje.
.
Proto se ptám autora článku naprosto stejně praštěnou otázkou, kterou se ptá, jestli má hmota architekta:
"Kdo stvořil Stvořitele? Má Bůh svého architekta? Má svého stvořitele Bůh a jeho království, kde se všichni přejídají jídlem (tělem Kristovým) a opíjejí (krví Kristovou) na Hosaně na věčné časy donekonečna?

4 hlasy

Jak prostá je odpověď: Bůh a Alláh mohli vzniknout z ničeho a stvořit hmotu :-D
To náboženským fanatikům nevysvětlíte.

3 hlasy

"Dlouhý" výčet vědou dosud nezodpověděných otázek svědčí jenom o rozšiřujícím se poznání, protože každá zodpovězená otázka vytvoří mnoho otázek nových, o jejichž existenci jsme neměli ani potuchy.

Kromě toho soudím, že si s tím vědci zbytečně lámají hlavu, protože za pár let bude všechno vědění obsaženo v koránu a vše mimo něj bude kacířství a trestáno smrtí.

2 hlasy

Obzvláště Newtonovským pojetím "akce a reakce" se jistě zdá těžké mluvit o Velkém třesku jako by vzniknul z ničeho. A pojetí vesmíru jako zkumavky "velkého architekta" se jistě dá snadno chápat (přičemž "architekt" argumentativně vícero dimenzí než by naše mozečky možná vůbec byli alespoň částečně schopní pojmout).

Na druhou stranu, i samo křesťanství (a židovství) v teologickém jádru, bez církevních vrstev, nemluví nutně o "architektovi jako osobě", ale nápodobně jak například v hinduismu o všeprolínajícím vesmírném principu (jehož ztělesněním jsou energie sluncí, život a láska, neboli vše dobré). Což však snadno poněkud zapletité, neboť pokud pra-stav byl "dobro" tak se vznikem "prázdna" nabízí otázka která je pro mnohé obvykle relevantnější, tj. "Co je tedy smyslem tohoto všeho?". '

Nicméně je jistě pochopitelné, že i když se má individuální odpovědi anebo všeobecnou odpověď na takovou otázku, tak se není nutně o nic blíže vědeckému chápaní fungovaní samé podstaty veškerého (ne)jsoucna, i když se jistě může sáhodlouze argumentovat věcmi typu: "Evidentně něco existuje, potažmo něco muselo existovat i předešle, i pokud se původně jednalo pouze o dvě částice které vzájemnou interakcí vytvořily třetí, respektive sloučením vytvořili mini-třesk po kterém vícero částic, atd., atd.".

2 hlasy

Velký Třesk vznikl ze superhmotného tělesa. Stejně, jako elektron v atomu nemá své místo v prostoru, nevíme kde je, protože je tady i tam. Na nekonečně mnoha místech v jediném časovém okamžiku z pohledu z našeho relativistického světa.
Podle mne náš vesmír stejně tak zanikne. Až se černé díry dostatečně nakrmí, kvantovou přeměnou v nekonečně krátkém okamžiku náš vesmír skočí opět - zpět - do jediného nekonečně malého nekonečně hmotného bodu. O prostoru nemá smysl mluvit, nebude nijak určen. Tam nebo tam, všechno jedno.

0 hlasů
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.