V Pekingu právě probíhá zasedání Mezinárodní astronomické unie a tým kolem kosmického dalekohledu Kepler na něm zveřejnil více než zajímavý úlovek. Kosmický dalekohled objevil dvě planety obíhající kolem dvou hvězd současně.
Systém Kepler-47 se skládá ze dvou hvězd, které obíhají okolo společného těžiště s periodou 7,45 dne. První z hvězd má hmotnost srovnatelnou se Sluncem, druhá dosahuje jen třetiny hmotnosti naší mateřské hvězdy.
Okolo obou hvězd obíhají dvě planety. První z nich, Kepler-47 b, má ve srovnání se Zemí trojnásobný poloměr a okolo obou hvězd obíhá s periodou 49,5 dní. Kepler-47 c má poloměr 4,6krát větní než Země a obíhá s periodou 303,2 dní ve stejné vzdálenosti, v jaké obíhá Země kolem Slunce.
Dráha planety "c" se nachází v obyvatelné oblasti. Čistě teoreticky by tak na jejím povrchu mohla být voda v kapalném skupenství. Prakticky to ovšem nepřipadá v úvahu, Kepler-47 c se totiž podobá spíše Neptunu.
Pokud exoplaneta obíhá kolem dvou hvězd současně, označujeme ji jako cirkumbinární. Astronomové dnes znají už šest podobných planet. Kromě dvou nových jsou to Kepler-16 b, Kepler-34 b, Kepler-35 b a Kepler-38 b. Podrobnosti se o nich dočtete na webu exoplanety.cz.