Loď Dragon dorazila bez problému k ISS, dovezla materiál

Věda a technika
16. 8. 2017 14:28
Vesmírná loď Dragon společnosti SpaceX.
Vesmírná loď Dragon společnosti SpaceX.

Americká nákladní kosmická loď Dragon s úspěchem dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Přivezla tři tuny materiálu, který bude využit hlavně k vědeckým výzkumům.

Loď k ISS připojil s pomocí robotické paže astronaut Jack Fischer ve výšce asi 400 kilometrů nad Tichým oceánem, zhruba v oblasti Nového Zélandu. Dragon k ISS letěl dva dny.

Mezi mimořádně objemným nákladem vědeckého materiálu je monitor kosmických paprsků, minisatelit, který může provádět vojenské pozorování, a rovněž 20 myší, jež budou použity při experimentech týkajících se výzkumu oka a mozku. Fischer řekl, že materiál poslouží v příštích několika měsících k 250 experimentům.

Na ISS je nyní šestičlenná posádka, k jejímuž potěšení Dragon přivezl také několik druhů zmrzlin a narozeninový dort, neboť astronaut Randolph Bresnik v září oslaví padesátiny.

Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) Dragon společnosti SpaceX vyslal k ISS už podvanácté a nynější let je poslední v rámci původního kontraktu. Na první zásobovací misi Dragon vyrazil v říjnu 2012.

SpaceX je jednou ze dvou amerických soukromých společností, které úřadu NASA pomáhají se zásobováním ISS. Druhou je americká společnost Orbital ATK se svojí nákladní lodí Cygnus. Další díl zásob má být k ISS vypraven v listopadu.

Autor: ČTK , APFoto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Slovenská policie stíhá poslance za bláboly o očkování proti covidu

Věda a technika
15. 10. 2025

Meta zavádí pro náctileté na instagramu pravidla jako u filmů od 13 let

Věda a technika
Aktualizováno: 14. 10. 2025 23:55

Nová česká videohra z "brněnského metra" vyjde příští rok

Věda a technika
Aktualizováno: 14. 10. 2025 23:51

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ