Lunární závod soukromých sond spustí vodní horečku

Věda a technika
23. 11. 2012 15:00
Cílem mezinárodní soutěže je dopravit na povrch Měsíce robotickou sondu, která musí ujet nejméně 500 metrů a odeslat zpět na Zemi data a snímky (ilustrační foto).
Cílem mezinárodní soutěže je dopravit na povrch Měsíce robotickou sondu, která musí ujet nejméně 500 metrů a odeslat zpět na Zemi data a snímky (ilustrační foto).

Závody soukromých lunárních sond mohou v kosmu vyvolat "vodní horečku", která pomůže lidstvu s průzkumem asteroidů, Marsu a dalších oblastí v hlubokém vesmíru. 

V současné době se 25 soukromých týmů uchází o cenu Google Lunar X Prize ve výši 30 milionů dolarů. Právě účastníci této soutěže mohou provést důležité prospektorské výzkumy, které položí základy pro rozsáhlou těžbu měsíční vody. Tato životodárná tekutina by zlevnila a zefektivnila objevování vesmíru.

"Je to něco jako zlatá horečka, která vedla k osídlení Kalifornie," prohlásil Phil Metzger z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Cílem mezinárodní soutěže je dopravit na povrch Měsíce robotickou sondu, která musí ujet nejméně 500 metrů a odeslat zpět na Zemi data a snímky. Tým, kterému se to jako prvnímu podaří, získá hlavní cenu 20 milionů dolarů. Pro druhé místo a několik speciálních úkolů, jako například objev vody, je vyčleněno deset milionů dolarů.

Část klání, která se týká hledání vodních zdrojů, NASA a další vesmírné agentury obzvláště zajímá. Doufají totiž, že týmy potvrdí dosavadní snímkování z oběžné dráhy kolem souputníka Země, které odhalilo ledové krusty na lunárních pólech.

Podle Metzgera je velmi důležité dostat na měsíční povrch robotické sondy, aby zde ohodnotily vodní zásoby. Měsíční voda nemusí být využita jen k pitnému režimu astronautů, ale může být rozložena na vodík a kyslík pro zajištění podpory života na vesmírných plavidlech a hlavně také pro výrobu paliva. Vize vědců proto hovoří o orbitálních čerpacích stanicích, které budou využívat vytěženou vodu z Měsíce nebo asteroidů.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

ilustrační foto

Letadlem nebo rychlovlakem? Koleje jsou drahé, ale víc eko než letadla

Věda a technika
18. 7. 2025
Největší na Zemi nalezený meteorit z Marsu

Kolik stojí kámen z Marsu? V aukci 112 milionů korun. Zabojoval i dinosaurus

Věda a technika
17. 7. 2025

PlayStation opět ignoruje Gamescom. Sony nebude na veletrhu ani letos

Věda a technika
16. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ