Po nedávném rozruchu způsobeném zřícením vysloužilého amerického satelitu na Zemi se blíží další podobná událost. Tentokrát mají až na zemský povrch koncem října dopadnout trosky z německého satelitu ROSAT, jenž má zhruba velikost automobilu.
Družice ROSAT, která zaznamenávala rentgenové záření, se nyní nachází ve výšce 327 kilometrů nad zemským povrchem a do atmosféry modré planety vstoupí mezi 20. a 25. říjnem rychlostí zhruba 28 tisíc kilometrů za hodinu, oznámilo Německé středisko pro letectví a vesmír (DLR).
"Podle posledních údajů odhadujeme, že by mohlo na Zemi spadnout až třicet kusů satelitu o celkové hmotnosti 1,6 tuny," uvedlo DLR. "Přesný čas a místo jeho vstupu do atmosféry nelze určit kvůli změnám sluneční aktivity," upozorňují odborníci. Nebezpečí, že někomu úlomek ze satelitu doslova spadne na hlavu, je podle expertů stejně jako v obdobném nedávném případě velmi malé.
Koncem září se k Zemi zřítil nefunkční americký výzkumný satelit UARS, jenž vážil 6,3 tuny. Pokud z družice po průletu atmosférou zbyly nějaké pevné části, mohly dopadnout nejspíše do Tichého oceánu nebo na neobydlená území Kanady.
Neřízenému pádu amerického satelitu předcházela obrovská publicita, ačkoli odborníci ujišťovali, že riziko ohrožení lidí je zcela zanedbatelné.
Na Zemi spadne další vysloužilý satelit. Znovu nekontrolovaně
Věda a technika
12. 10. 2011 18:16
Na Zemi dopadnou zbytky německého rentgenového satelitu (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: Profimedia
Další čtení

Jak AI asistenti mění každodenní život: Nástup Copilotu, ChatGPT a Gemini
Věda a technika
20. 3. 2025

Motýlí půlhodinka: Zapojte se do sčítání motýlů v Česku. Hledají se zájemci
Věda a technika
20. 3. 2025

Jako z hororu Věc. V Antarktidě si vědci vyhrožují zabitím. Nelze je odvézt
Věda a technika
19. 3. 2025