Neočekávaná erupce na Slunci narušila v úterý večer na krátkou dobu rádiové spojení především v Evropě a ve Spojených státech. Uvedená sluneční aktivita ale pro lidi nepředstavuje žádné nebezpečí, ujistilo Goddardovo vesmírné středisko amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).
Středně silný výbuch na Slunci zaregistroval satelit NASA kolem 18.20 SELČ. Sluneční skvrny jsou místa na povrchu Slunce, kde magnetické pole zabraňuje proudění, a tak se vytvářejí oblasti s menší povrchovou teplotou, než má okolí. Právě kolem těchto skvrn nastávají erupce nejčastěji.
V současnosti má Slunce na svém povrchu více velkých skvrn, od kterých vědci erupce očekávají. V úterý zaznamenaný výbuch ale vyšel ze zdánlivě nenápadného místa, u kterého se taková aktivita nepředpokládala.
Mnoho slunečních erupcí je mírných a nezpůsobí na Zemi žádné škody. Z minulosti je ale známo několik výjimek. Například v roce 1958 poškodila elektromagnetická bouře podmořský komunikační kabel v Atlantiku, v roce 1972 telekomunikační kabely na severozápadě USA a v roce 1989 transformátory elektrárny v kanadské provincii Quebec. Posledně jmenovaná událost vyvolala devítihodinový výpadek elektřiny v USA i Kanadě.
Gigantická sluneční bouře postihla Zemi v září 1859. Tehdy zkratovala telegrafní dráty ve Spojených státech i v Evropě a způsobila rozsáhlé požáry. Polární záři pozorovali rovněž obyvatelé tropických oblastí.
NASA: Erupce na slunci narušila rádiové spojení na Zemi
Věda a technika
9. 7. 2014 17:32Ilustrační foto.
Autor: ČTK Foto: Shutterstock