NASA ocenila návrh kosmické lodi od českého architekta

Věda a technika
13. 9. 2010 17:05
Dvě části kosmické lodi spojené kevlarovými lany kolem sebe rotují.
Dvě části kosmické lodi spojené kevlarovými lany kolem sebe rotují.

Mladý český architekt Tomáš Rousek navrhl pro NASA nový design kosmické lodě s umělou gravitací pro misi k asteroidu. Návrh rotující kosmické lodě byl v srpnu na konferenci "Explore NOW", pořádané NASA, oceněn jako nejvýraznější inovace konference.

Rotující kosmickou loď s umělou gravitací navrhl Tomáš Rousek ve dvou variantách: s nafukovacím obytným modulem speciálně navrženým pro umělou gravitaci anebo s využitím již existujícího a funkčního modulu NODE3 (Tranquillity) stanice ISS.

Dvě části kosmické lodi spojené kevlarovými lany kolem sebe rotují.Obytný modul s posádkou by spojovala s hlavní pohonnou částí kosmické lodě 150 až 200 metrů dlouhá lana z kevlaru, který je až pětkrát pevnější než ocel při stejné hmotnosti, a obě části by se vzájemně otáčely kolem sebe rychlostí dvě otáčky za minutu. Nové využití modulu NODE3 tak přichází s řešením, co udělat s orbitální stanicí ISS na konci její životnosti v roce 2020.

Architektonický projekt AG-NEO (Artificial Gravity Mission to Near Earth Object, Mise s umělou gravitací k asteroidu), v rámci kterého architektonický návrh českého architekta vznikl, je součástí širšího výzkumu umělé gravitace Artificial Gravity Systems Concepts - Koncepty stanic a kosmických lodí s umělou gravitací. Sérii sedmi návrhů nové generace těchto kosmických stanic a lodí, které z tohoto výzkumu vzešly, následně převzala NASA do nové technologické mapy vývoje pro další období.

Architekt Tomáš Rousek, zaměřující se na kosmickou architekturu a design, působí jako ředitel renomované mezinárodní architektonické společnosti A‑ETC. Je absolventem Fakulty architektury ČVUT Praha a Mezinárodní kosmické univerzity ISU ve francouzském Štrasburku.

Autor: - red -Foto: Česká kosmická kancelář

Další čtení

ilustrační foto

Letadlem nebo rychlovlakem? Koleje jsou drahé, ale víc eko než letadla

Věda a technika
18. 7. 2025
Největší na Zemi nalezený meteorit z Marsu

Kolik stojí kámen z Marsu? V aukci 112 milionů korun. Zabojoval i dinosaurus

Věda a technika
17. 7. 2025

PlayStation opět ignoruje Gamescom. Sony nebude na veletrhu ani letos

Věda a technika
16. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ