NASA řeší mimozemskou kontaminaci. Hledá zaměstnance

Věda a technika
2. 8. 2017 16:18
Vesmírná sonda Maven nad planetou Mars (ilustrační foto).
Vesmírná sonda Maven nad planetou Mars (ilustrační foto).

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku NASA nabízí tučnou sumu zájemci, který by zastával pozici "pracovníka planetární ochrany". Ten by se měl starat o to, aby žádné organismy z vesmíru nekontaminovaly Zemi a naopak - aby takové látky neunikly do sluneční soustavy a na okolní planety. Dotyčný si přijde až na 187 tisíc dolarů ročně (zhruba 4 137 000 korun) plus benefity. Na událost upozornil britský server Independent.

Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) vybídl zájemce, aby se přihlásili na nové pracovní místo. Půjde o pracovníka, který má zajistit, aby planetu Zemi neznečistil mimozemský odpad. Úloha "pracovníka planetární ochrany" bude na druhou stranu spočívat i v dohledu nad tím, aby lidstvo ve vesmíru nekontaminovalo ostatní planety či měsíce.
Nabídka práce zní: "Planetární ochrana se snaží zabránit, aby během lidského a robotického průzkumu vesmíru nedošlo ke kontaminaci."

NASA dál píše, že zásady planetární ochrany dodržuje pro všechny vesmírné lety, které by záměrně či neúmyslně přenášely pozemské organismy a organické složky na planety nebo jiné těleso sluneční soustavy. Stejné zásady platí i pro mise, které se z vesmíru vracejí a s nimiž by se na planetu mohly dostat mimozemské organismy.

Zabránit znečištění

V roce 1967 byla zástupci Spojených států, Sovětského svazu a Velké Británie podepsána Smlouva o zásadách činnosti států při výzkumu a využívání kosmického prostoru včetně Měsíce a jiných nebeských těles, zkráceně označovaná jako Kosmická smlouva, určující pravidla, jak se mají státy ve vesmíru chovat (např. zákaz nárokovat si jakékoliv území na Měsíci, zákaz vynášet na oběžnou dráhu jaderné zbraně). Současně se Spojené státy zavázaly, že v průzkumu vesmíru budou dále pokračovat a zamezí škodlivé kontaminaci a dalším změnám, které by mohly vesmír přetvořit a stejně tak se vyhnuly nepříznivým změnám, jež by mohly pramenit z mimozemské kontaminace.

Podle Catharine Conleyové, jež úřad pracovnice planetární ochrany zastávala od roku 2006, musí být u vesmírných misí šance na kontaminaci menší než jedna ku deseti tisícům. To v sobě nese také nutnost ujistit se, že robot či sonda, jež s misí cestují, nepoškodí zkoumanou planetu. "Je to průměrná úroveň," říká o zabezpečení Conleyová. "Nejde o nic přehnaně opatrného, ale rovněž to není nedbalé."

Zájemce o práci musí být americký občan nebo v zemi alespoň trvale žít. Dále musí mít alespoň roční pracovní zkušenost jako vysoký vládní úředník, odpovídající vzdělání v přírodních vědách a matematice a musí mít pokročilé znalosti o planetární ochraně. Nový pracovník či pracovnice také bude muset projít bezpečnostní prověrkou.

Autor: Jan CelerinFoto: , ČTK/ZUMA/NASA

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ