Průzkum planety
NASA získala detailní fotografie písečné duny na Marsu
06.01.2016 17:35
Přístroj Curiosity zachytil další taje rudé planety. Když se vozítku, které na Marsu přistálo už v srpnu 2012, podařilo objet písečnou dunu zvanou Namib, pořídilo jedinečné panoramatické snímky. NASA se tak nabízí možnost historicky prvního zkoumání písečné duny na jiné planetě.
Přes čtyři metry vysoká Namib patří mezi černé Bagnoldovy duny (pojmenované po britském generálovi) na severozápadním úbočí Sharpovy hory (oficiálně Aeolis Mons). K úpatí hory se vozítko dostalo už v roce 2014 a na dunové pole narazilo při jejím zdolávání a zkoumání změn terénu. V současné chvíli vědci studují působení větru na povrch Marsu, kde je menší gravitace a mnohem řidší atmosféra než na Zemi .
Curiosity proto monitoruje směr a rychlost větru. Následně analyzuje, jak změny pohybu větru přesouvají a přeskupují písek na rudé planetě.
Jak je vidět ze snímků pořízených vozítkem Curiosity písečné duny na Marsu jsou velmi podobné těm pozemským. Bagnoldovy duny jsou prokazatelně pohyblivé. Dosvědčily to už dříve pořízené snímky z orbity. Přístroj Curiosity sice nezachytil přelévání písku samotné, ale na fotografiích stěny duny Namib jsou jasně vidět stopy nedávného pohybu. Dle měření se tato duna posune přibližně o metr za jeden pozemský rok.
Podle všeho putují Bagnoldovy duny především v období, kdy je na jižní polokouli Marsu léto. Momentálně je na rudé planetě podzim, a tak jsou méně aktivní. Pro Curiosity bude teď hlavním cílem zkoumání vyšších vrstev Sharpovy hory.
Zdroj: www.nasa.gov
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.