"Navrátilci z Marsu" přežili 520 dní v izolaci i díky kaligrafii

Věda a technika
8. 11. 2011 14:59
Posádka simulovaný let k Marsu zvládla bez větších komplikací.
Posádka simulovaný let k Marsu zvládla bez větších komplikací.

Podle Járy Cimrmana je nejlepší zbraní proti trudomyslnosti během dlouhých výprav docela obyčejný míč. Pomocný učitel Václav Poustka to ve hře Dobytí severního pólu zkoušel i s kytarou, ale zahánět chmury účastníků expedice se mu nedařilo. Spíše naopak. Šestice mužů, kteří strávili 520 dní v dobrovolné izolaci při simulovaném letu na Mars, získalo jinou zkušenost. Kytara prý fungovala docela dobře.

Na zvládnutí stresu z dlouhodobé izolace měl každý z "kosmonautů" vlastní metodu. Zatímco Ital Diego Urbina hrál na kytaru, Číňan Wang Jü se věnoval kaligrafii a Rus Suchrob Kamolov byl po letech lékařské praxe rád, že se může věnovat výzkumu, což teď hodlá přetavit v titul doktora lékařských věd.

"Už to, že jsem experiment zvládl, mi zvýšilo sebedůvěru. A angličtinu jsem si zlepšil natolik, že jsem s to se domluvit s prvňáčky," žertoval na tiskové konferenci velitel "marťanské" posádky Alexej Siťov. Francouzský účastník Romain Charles připustil, že obdobný záměr s ruštinou se mu povedl jen "čuť-čuť", čili trošku, zatímco Alexandr Smolejevskij přiznal krach grandiózních záměrů s čínštinou: zvládl "jen pár pozdravů", ale i jméno čínského kolegy hanebně komolil, když místo Wang Jü stále pronášel výraz označující rybu. Zato Kamolov je hrdý i na to, že dokázal zhubnout o 24 kilogramů.

Součástí experimentu byl i výstup na napodobeninu marsovského povrchu.Vědci pokládají za velký úspěch, že celá posádka zvládla 520 dnů bez slunečního svitu, v uzavřeném prostoru a ve společnosti stále stejných tváří od začátku až do konce, tedy od 3. června 2010 do 4. listopadu 2011.

"Experiment tím nekončí, chceme posádku dál sledovat, vždyť tak dlouhou izolaci ještě nikdo neokusil. Byli to pionýři a neseme za ně odpovědnost," prohlásil ředitel moskevského Ústavu lékařských a biologických problémů Ruské akademie věd Igor Ušakov.

Ruská vesmírná agentura Roskosmos hodlá v experimentu pokračovat i na oběžné dráze. "K tomu by ale bylo nutné rozhodnout o prodloužení pobytů na Mezinárodní vesmírné stanici. Ty nyní trvají okolo čtyř až pěti měsíců, a to je příliš málo na vyzkoušení následků beztíže podobných jako při letu na Mars," prohlásil vedoucí celého projektu Boris Morukov. Ale podle bývalého kosmonauta i pozemní experiment k příští marťanské misi hodně přispěl. Skutečná expedice však nejspíše odstartuje až někdy po roce 2030.

Autor: - von -, ČTK Foto: ESA

Další čtení

The Last of Us Part II Remastered přidává novinku. Projít příběh chronologicky

Věda a technika
8. 7. 2025

První gameplay z Mafia: The Old Country ukazuje drsnou Sicílii i návrat ke kořenům série

Věda a technika
7. 7. 2025

Očekávání stoupá. Mafia: The Old Country má na wishlistu už 2,5 milionu hráčů

Věda a technika
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ