<span>Největší radioteleskop</span> světa má průměr tisíc kilometrů

Věda a technika
14. 6. 2010 15:34
Jedna část teleskopu LOFAR umístěná v Nizozemsku.
Jedna část teleskopu LOFAR umístěná v Nizozemsku.

Jedna část teleskopu LOFAR umístěná v Nizozemsku.Největší radioteleskop na světě LOFAR byl v sobotu uveden do provozu nedaleko nizozemského města Assen. Na rozdíl od tradičních radioteleskopů nemá parabolu, ale tvoří ho 25 tisíc antén měřících od padesáti centimetrů po dva metry, které jsou rozmístěny v Nizozemsku, Německu, Švédsku, Francii a Velké Británii.

"Když spojíme všechny antény, vznikne gigantický teleskop, jehož průměr je až tisíc kilometrů," uvedla mluvčí nizozemského radioastronomického institutu ASTRON Femke Boekhorstová.

Radioteleskop LOFAR (LOw Frequency ARray, síť s nízkými frekvencemi) může zachycovat signály i z velmi vzdálených nebeských těles. Pozorování, která bude možno s přístrojem provádět, nám umožní lépe pochopit počátek vesmíru, detaily formování galaxií nebo vlastnosti kosmického záření. LOFAR bude také mapovat nejrůznější vesmírné struktury, kolem kterých se vytváří silné magnetické pole, nebo sledovat sluneční aktivitu.

ČTĚTE TAKÉ: Evropa v Chile vybuduje největší vesmírný teleskop světa

Radioteleskopy se od optických teleskopů liší tím, že pracují v rádiové části elektromagnetického spektra. "Radioteleskopy, které mají parabolu, musejí být orientovány na přesný bod ve vesmíru, zatímco tento přístroj umožňuje sledovat mnohem širší část vesmíru," zdůraznila Boekhorstová.

Foto: ASTRON

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ