Německý satelit to má za sebou, čeká se na potvrzení místa dopadu

Věda a technika
23. 10. 2011 08:25
Satelit má velikost dodávkového automobilu (ilustrační foto).
Satelit má velikost dodávkového automobilu (ilustrační foto).

Vysloužilý německý satelit Rosat vstoupil v neděli časně ráno do atmosféry a zamířil k Zemi. Němečtí odborníci zatím nevědí, zda celý objekt na této cestě shořel, nebo zda některé jeho části dopadly na zemský povrch. Předpokládají, že jasno bude až během několika dnů.

Německé středisko pro letectví a vesmír (DLR) informovalo, že satelit do atmosféry pronikl mezi 3.45 a 04.15 v neděli našeho času. Přesnou dobu nelze určit, neboť spojení s umělou družicí bylo přerušeno v okamžiku, kdy jí k hranici atmosféry zbýval zhruba půlhodinový let dlouhý 20 tisíc kilometrů.

DLR odmítl potvrdit spekulace, že satelit se rozpadl na několik částí, které skončily někde v Asii či v Indickém oceánu. "Během několika dnů vyhodnotíme údaje od našich partnerských agentur," uvedl představitel DLR.

Odborníci předpokládali, že na Zemi by mohly dopadnout zhruba tři desítky částí dvouapůltunového satelitu. Předem ovšem vyloučili, že by trosky mohly zatáhnout Evropu, Afriku a Austrálii, a za nepatrnou označili pravděpodobnost, že družice způsobí větší škody.

Satelit o velikosti dodávkového automobilu byl vyslán do vesmíru v červnu 1990 s úkolem zkoumat rentgenové záření, které atmosférický obal Země filtruje. Do řídícího střediska poslal mimo jiné snímky Měsíce, mlhoviny Andromeda a poprvé zaznamenal rentgenové záření z komet. Místo plánovaných 18 měsíců byl ROSAT v provozu plných devět let.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ