Počasí na Slunci
Nová metoda předpovídá sluneční skvrny a erupce
30.08.2011 15:04 Původní zpráva
Sluneční skvrny jsou zdrojem erupcí, které mohou ohrozit satelity, telekomunikační služby i elektrické přenosové soustavy na Zemi. Metoda založená na analýze akustických vln šířených pod povrchem Slunce pomáhá odhalit rodící se skvrny ještě předtím, než se objeví na povrchu.
Pro sluneční skvrny je typická vysoká aktivita magnetického pole, která brání proudění, takže ve skvrnách je nižší teplota než v jejich okolí (asi 3800 °C ve srovnání s 5500 °C). Proto mají v dalekohledu tmavou barvu. Lze je pozorovat na povrchu, ale rodí se hluboko uvnitř Slunce.
Fyzikové ze Stanfordovy univerzity popisují v časopise Science novou metodu, jak vznik skvrn předpovědět s až dvoudenním předstihem. To by umožnilo včas odhalit zvláště rozsáhlé skvrny a připravit se na zvýšené riziko erupcí.
Metoda je založena na sledování rychlosti, jakou se Sluncem šíří akustické vlny vznikající na jeho povrchu při turbulentním pohybu plazmatu. Rodící se skvrny představují anomálie v magnetickém poli, které rychlost akustických vln ovlivňují. Skvrny tak lze odhalit už v hloubce 65 tisíc kilometrů (pro srovnání: poloměr Země je 6378 kilometrů), odkud se šíří k povrchu rychlostí 1000 až 2000 kilometrů za hodinu.
Slunce jako hrozba
Proud energeticky bohatých částic vyvržených ze Slunce může zasáhnout elektrické přenosy mnoha komunikačních zařízení, včetně počítačů a mobilních telefonů.
Ve velkých vodivých strukturách typu přenosových sítí se působením nabitých částic ze Slunce indukují elektrické proudy. Vinutí v transformátorech by se mohlo zahřát a roztavit, stejně jako se to stalo v březnu 1989 v Quebeku. Poměrně slabá geomagnetická bouře vyvolaná sluneční aktivitou tehdy odřízla na devět hodin od dodávek proudu šest milionů lidí. Elektrické vedení je dnes přitom mnohem propojenější kvůli efektivní distribuci proudu. Problémy se tak mohou šířit stylem padajícího domina.
"Pokud dojde k poruchám v jedné části systému, vzruch se okamžitě šíří napříč, bez ohledu na hranice. V extrémním případě může dojít ke kaskádovitému šíření výpadků a k velkoplošným blackoutům," říká František Cahyna ze společnosti ČEPS, která spravuje českou přenosovou soustavu. Dodává ovšem: "Horší je to na severu USA, v Kanadě a v severských zemích Evropy, tedy blíže geomagnetickému pólu." Většina českých linek je navíc orientována z východu na západ, takže proudy probíhající při bouři od severu k jihu je tolik neohrožují.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.