Pátrání po mimozemšťanech pokračuje i přes škrty

Věda a technika
15. 8. 2011 10:01
Allenův radioteleskop sestává z 42 antén. Od dubna je mimo provoz, nyní se ale opět sešly peníze na obnovení jeho činnosti.
Allenův radioteleskop sestává z 42 antén. Od dubna je mimo provoz, nyní se ale opět sešly peníze na obnovení jeho činnosti.

Allenův teleskop v Kalifornii začne znovu pátrat po mimozemských civilizacích. Zástupci programu SETI získali od soukromých dárců dostatek peněz na to, aby mohli činnost teleskopu obnovit. Zařízení vybavené 42 anténami bylo v dubnu odpojeno, protože po zrušení vládních dotací nemělo dost peněz na provoz.

Federální vláda i stát Kalifornie zrušily granty pro SETI, protože se potýkají s vážnými rozpočtovými problémy. Institut, který pátrá po vesmírných civilizacích, ale od té doby dokázal získat chybějících 200 tisíc dolarů (3,4 milionu korun) nutných na další provoz teleskopu. Na fungování zařízení přispělo 2400 dárců, mezi jinými herečka Jodie Fosterová nebo astronaut z Apolla 8 Bill Anders.

Allenův teleskop je v provozu od roku 2007. Vybudovat zařízení stálo 50 milionů dolarů (850 milionů korun) a na jeho vznik významně přispěl spoluzakladatel společnosti Microsoft Paul Allen, jehož jméno teleskop nese. Provoz zařízení ročně stojí 1,5 milionu dolarů (25,5 milionu korun).

Program SETI byl zřízen v roce 1984 a částečně byl financován NASA. Astronomové v SETI pátrají po vesmírných signálech, které by prokázaly existenci inteligentního života mimo planetu Zemi.

Autor: ČTK Foto: SETI Institute

Další čtení

Největší nalezený meteorit z Marsu

Největší kámen z Marsu jde do dražby. Váží 25 kilo, stojí desítky milionů

Věda a technika
14. 7. 2025
Zubři pomáhají sobě, přírodě i nám

Proč je dobré mít v přírodě divoké koně a zubry? Rapidně snižují počet klíšťat

Věda a technika
11. 7. 2025

Ubisoft chce, abyste po zrušení licence hru zničili. I fyzicky

Věda a technika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ