Na exoplanetě obíhající kolem hvězdy vzdálené 150 světelných let od Slunce vanou větry rychlostí pět až deset tisíc kilometrů za hodinu. Pro srovnání: maximální rychlost pozemského hurikánu je okolo 300 km/h a větry v Jupiterově Velké rudé skvrně foukají rychlostí asi 640 km/h.
Je to vůbec poprvé, co astronomové změřili rychlost proudění v atmosféře exoplanety. Podařilo se to americko-nizozemskému týmu za pomoci dalekohledu VLT Evropské jižní observatoře v Chile.
Exoplaneta HD 209458 b má hmotnost asi 0,65 Jupitera, její průměr je však o třetinu větší. Okolo své mateřské hvězdy obíhá ve vzdálenosti asi dvacetkrát menší, než obíhá Země kolem Slunce s periodou jen 3,5 dne. Její atmosféra se proto postupně vypařuje, takže exoplaneta ztrácí každou sekundu tisíce tun materiálu. Kromě toho má vázanou rotaci, a je tedy ke své mateřské hvězdě nakloněna stále stejnou stranou. Zatímco na "denní" straně je atmosféra rozžhavená na teplotu až 1 000°C, na "noční" straně je výrazně nižší. Velký teplotní rozdíl mezi denní a noční stranou se planeta snaží vykompenzovat velmi silným větrem.
ČTĚTE TAKÉ: Dalekohled Kepler objevil 700 potenciálních exoplanet
Spektrograf dalekohledu VLT pozoroval mateřskou hvězdu v okamžiku, kdy paprsky jejího světla procházely atmosférou exoplanety. Ve spektru hvězdy zanechala atmosféra "otisky prstů". Astronomové se zaměřili na spektrální čáru oxidu uhelnatého.
Přístroj dokázal spektrální čáru pozorovat s nebývalou přesností a poprvé tak umožnil odhadnout rychlost proudění v atmosféře.
Výzkumu planet u cizích hvězd se systematicky věnuje elektronický časopis, jehož zasílání e-mailem si lze zdarma objednat na adrese http://www.exoplanety.cz/gliese/.
Foto: ESO/L. Calçada