Po 35 letech se sešly posádky <span>projektu Sojuz-Apollo</span>

Věda a technika
22. 7. 2010 08:00
Nesmiřitelní soupeři spolu dokázali před 35 lety spolupracovat.
Nesmiřitelní soupeři spolu dokázali před 35 lety spolupracovat.

Nesmiřitelní soupeři spolu dokázali před 35 lety spolupracovat.Po pětatřiceti letech se v Moskvě sešli žijící členové americké a tehdejší sovětské vesmírné mise, kteří se v roce 1975, v době vrcholící studené války, potkali ve vesmíru na palubách kosmických lodí Sojuz a Apollo.

"V kosmu jsme používali tři oficiální jazyky - angličtinu, ruštinu a oklahomštinu," vyprávěl s úsměvem novinářům dnes šestasedmdesátiletý tehdejší velitel ruské mise Sojuz Alexej Leonov. Narážel tak na silný akcent amerického velitele projektu Apollo, nyní devětasedmdesátiletého Thomase Stafforda, který pochází ze státu Oklahoma.

Kromě obou velitelů se tiskového konference zúčastnili ještě ruský pilot, dnes pětasedmdesátiletý Valerij Kubasov, a jeho americký kolega, devětasedmdesátiletý Vance Brand. Třetí člen americké mise Donald Slayton zemřel v roce 1993.

Spolupráce za studené války

Zleva D. Slayton, T. Stafford, V. Brand, A. Leonov, V. Kubasov.Sovětsko-americký kosmický experiment Sojuz-Apollo, zahájený 15. července 1975, změnil do té doby tvrdý souboj Moskvy a Washingtonu o vesmírnou nadvládu ve spolupráci. Projekt byl úspěšně dokončen, na další vesmírné spojení si však svět musel počkat dvacet let.

Projekt Sojuz-Apollo uvítal svět jako symbol uvolňování napětí mezi USA a Sovětským svazem, který znamenal začátek pozdější spolupráce dvou největších kosmických velmocí. "V té době byly naše kultury ještě odlišnější než dnes. Naše vesmírné programy byly jako dva stromy s oddělenými kořeny, které jsme museli spojit, abychom spojili naše dva systémy," vzpomínal Vance Brand. "Bylo to úspěšné a dnes to vypadá, že to bylo snadné, ale nebylo," dodal.

ČTĚTE TAKÉ: Rusko postaví nový kosmodrom - konkurenci Bajkonuru

Z vesmírné expedice si Brand odnesl zásadní poučení, že komunikace mezi kosmonauty je lehčí než komunikace mezi politiky. "Náš let byl pro svět důležitým symbolem. Ve vesmíru jsme navázali velmi silné vztahy a ukázali jsme, že je možné žít tak i na Zemi," zdůraznil Stafford, který po vesmírné misi adoptoval dvě ruské děti.

Foto: NASA

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ