Vesmírné divadlo
Přechod Venuše přes Slunce bude 6. června, příště až za 105 let
21.05.2012 14:28
Vzácný astronomický úkaz - přechod čili tranzit planety Venuše přes sluneční kotouč - bude možné pozorovat v českých zemích s východem Slunce ve středu 6. června. Znovu se bude tento jev opakovat až za 105 let. Uvádí to na serveru www.aldebaran.cz astrofyzik Petr Kulhánek.
Z české kotliny bude pozorovatelný pouze konec úkazu, protože Slunce vyjde, když už bude stín Venuše na slunečním kotouči. Slunce bude nízko nad obzorem a pozorovací podmínky nebudou ideální. Přesto by prý byla škoda se o pozorování tak vzácného jevu alespoň nepokusit.
Jde o zákryt jednoho tělesa sluneční soustavy jiným. S nadsázkou řečeno o "zatmění Slunce" Venuší. Vzhledem ke vzdálenosti Země a Venuše bude možné na slunečním kotouči pozorovat pouze pomalu se pohybující černý kotouček. Za pomoci vhodného filtru bude tento úkaz vidět i pouhým okem, podobně jako například částečné zatmění Slunce Měsícem.
"Nikdy se nedívejte přímo do Slunce, i když při současném přechodu bude Slunce nízko nad obzorem, mohlo by vám poškodit zrak," varuje pozorovatele astrofyzik.
Jev, který pomohl určit vzdálenost Země od Slunce
Pozorování přechodů Venuše přes sluneční kotouč sehrálo v historii astronomie důležitou úlohu. Změřením okamžiků jednotlivých fází tohoto úkazu z různých míst na Zemi bylo totiž možné určit vzdálenost mezi Zemí a Sluncem a s pomocí Keplerových zákonů pak i vzdálenosti ostatních planet.
První přechody planet přes sluneční kotouč předpověděl na základě rudolfinských tabulek Johannes Kepler (1571 až 1630). Šlo o přechod Merkuru dne 7. listopadu 1631 a přechody Venuše 6. prosince 1631 a 6. června 1761. Přechod z roku 1631 nebyl z většiny Evropy pozorovatelný, a tak se prvním pozorovaným přechodem stal tranzit ze 4. prosince 1639. Tento přechod vypočetl anglický astronom Jeremiah Horrox (1619 až 1641) a jako první ho také pozoroval.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.