Raketa Falcon 9 se vrátila na Zemi, při tvrdém přistání se ale poškodila

Věda a technika
17. 1. 2016 20:11
Raketa Falcon 9.
Raketa Falcon 9.

Návrat prvního stupně nosné rakety Falcon 9 americké společnosti SpaceX na Zemi byl spíše neúspěšný. Nedlouho po nedělním startu z kalifornské základny Vandenberg sice dosedl na určenou plošinu v Tichém oceánu, ale přistání bylo tak tvrdé, že se zjevně poškodil.

První stupeň se na plošinu na hladině moře trefil, "ale vypadá to na tvrdé přistání", uvedla firma. Primární úkol tak prý nadále zůstává jen na papíře a SpaceX na vůbec první úspěšný manévr svého druhu nadále čeká. Šlo přitom o čtvrtý pokus o bezproblémový návrat prvního stupně rakety na mořskou plošinu.

Zakladatel a majitel společnosti SpaceX Elon Musk na twitteru vysvětlil, že rychlost při přistání byla v pořádku, ale jedna z přistávacích podpěr se náležitě nezafixovala, takže se zlomila a raketa neudržela stabilní polohu. Musk poznamenal, že je mnohem obtížnější přistávat na námořní plošině než na pevnině, protože plošina je malá a navíc pohyblivá. Plovoucí přistávací platforma má rozměry přibližně 90 a 50 metrů a v době přistání byla v neklidných vodách asi 320 kilometrů západně od San Diega.

Raketa vynesla do vesmíru satelit Jason 3 amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Družice byla úspěšně navedena na oběžnou dráhu, odkud má sledovat změny klimatu na základě měření hladin oceánů.

Firma SpaceX už v prosinci slavila úspěch, když první stupeň jejího raketového nosiče přistál nedaleko místa startu. Úspěšné dosednutí na plošině v Tichém oceánu by však bylo premiérou.

Společnost si od zachování prvního stupně raketového nosiče slibuje jeho opětovné využití při dalších startech, což podle odborníků přinese značnou finanční úsporu. SpaceX navíc očekává, že díky úspěchu s kosmickými experimenty rozšíří spolupráci s NASA, která si lety do kosmu objednává.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Bill Ingalls

Další čtení

Červen v PS Plus nabídne hororovou směnu, roboty zkázy i návrat kyberpunkové legendy

Věda a technika
11. 6. 2025
Robotika v podzemí - workshop ČVUT - představení technologií včetně robotů i přímo v akci v podzemní štole Josef na Příbramsku, 11. června 2025, Chotilsko, Nový Knín. Na snímku univerzitní robot pro inspekci a monitoring podzemních staveb, pracovně označený JULBOT (Josef Underground Laboratory Bot). Tato inovativní dálkově řízená robotická platforma je vybavena širokou škálou senzorických systémů, jež jí umožňují komplexně vnímat a analyzovat okolní prostor, včetně detekce a semi-autonomní identifikace různých objektů, jako jsou stavební konstrukce, osoby, případně další struktury nacházející se v podzemních prostorech.

Vědci v Chotilsku představili speciální roboty i digitální model podzemní štoly

Věda a technika
11. 6. 2025

Mafia: Domovina přibližuje děj v nové příběhové ukázce

Věda a technika
10. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ