Vesmírný projekt
Rus a Američan přiletěli na ISS, mají tam spolu zůstat rok
28.03.2015 06:11 Aktualizováno 28.03. 15:02
Ruská loď Sojuz TMA-16M s tříčlennou americkou-ruskou posádkou po šestihodinovém letu v sobotu SEČ úspěšně zakotvila na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Oznámily to americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) a ruské řídící středisko. Ruský kosmonaut Michail Kornijenko a americký astronaut Scott Kelly stráví na oběžné dráze příštích 12 měsíců, tedy dvojnásobek obvyklé doby. Ruský kosmonaut Gennadij Padalka, třetí člen posádky, se na Zemi vrátí po obvyklém šestiměsíčním pobytu. NASA a ruská kosmická agentura Roskosmos mezitím ohlásily dohodu o budoucí vesmírné spolupráci.
Ruský kosmonaut Michail Kornijenko a americký astronaut Scott Kelly stráví na oběžné dráze příštích 12 měsíců, tedy dvojnásobek obvyklé doby. Ruský kosmonaut Gennadij Padalka, třetí člen posádky, se na Zemi vrátí po obvyklém šestiměsíčním pobytu na ISS.
Cílem prodloužené mise Kornijenka a Kellyho je získat důležité informace, které se týkají dlouhodobého pobytu ve vesmíru a jeho vlivu na lidský organismus. Poznatky mají být využity k přípravě cest lidských posádek do hlubokého vesmíru, včetně zamýšlených výprav na Mars někdy v budoucnosti. Pilotované expedice na rudou planetu by měly trvat dva až tři roky. Americko-ruská dvojice kosmonautů by na ISS měla strávit 342 dnů.
Ruská loď odstartovala v pátek večer z kosmodromu Bajkonur v kazašských stepích. Na orbitálním komplexu zakotvila dnes v 2.33 po bezproblémovém šestihodinovém letu.
Padalka, Kornijenko a Kelly se na ISS připojí ke stávající posádce. Tvoří ji velitel Američan Terry Virts, Italka Samantha Cristoforettiová a ruský kosmonaut Anton Škaplerov, které čeká návrat v polovině května.
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) nikdy nevyslal své astronauty do vesmíru na dobu delší než sedm měsíců. Rusové naproti tomu mají za sebou rekordní čtrnáctiměsíční let. Podnikl ho Valerij Poljakov, který v období 1994-1995 strávil na bývalé sovětské stanici Mir 437 dní. Přes 300 dní pobylo v kosmu ještě dalších pět Rusů.
Po úspěšném letu oznámily USA a Rusko pokračování své kosmické spolupráce i po uzavření ISS, které je nyní plánováno na rok 2024. "Roskosmos a NASA budou společně pracovat na programu budoucí orbitální stanice," prohlásil na tiskové konferenci šéf Roskosmosu Igor Komarov. Na konferenci v Bajkonuru byl přítomen i ředitel NASA Charles Bolden.
"NASA a my jsme se shodli, že vyvineme společný systém pro realizaci programů pilotovaných letů. Pro budoucnost je velmi důležité, aby společnosti našich zemí pracovaly s jednotnými standardy," dodal Komarov.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.