Faketa Falcon 9 soukromé společnosti SpaceX internetového podnikatele Elona Muska úspěšně odstartovala na oběžnou dráhu. Je to dobrá zpráva i pro NASA, která s raketou do budoucna počítá pro dopravu nákladu i posádky na ISS.
Start rakety byl plánován v rozmezí 17.00 až 21.00 našeho času. Musk odhadoval, že šance na úspěch je asi 75 procent. První pokus v 19.30 byl několik sekund před startem přerušen, protože jeden z monitorovaných parametrů překročil kritickou hodnotu. Druhý pokus ve 20.45 však vyšel na výbornou.
Společnost SpaceX není na poli raketové techniky žádným nováčkem. Už v roce 2008 dostala na oběžnou dráhu lehčí raketu Falcon 1.
ČTĚTE TAKÉ: První soukromá raketa Falcon 1 vyletěla na oběžnou dráhu
Podle Muska je občasný neúspěch nedílnou součástí nových technických systémů, obzvláště pak raketových. Cílem Falconu 9 bylo dosáhnout oběžné dráhy kolem Země. Pro první lety raket je charakteristické, že tohoto cíle nedosáhnou. Dnešní start je tedy možno považovat za obrovský úspěch.
Raketa, která je vysoká 55 metrů, nese maketu kosmické lodi Dragon. Loď vyvinula také společnost SpaceX a podle jejích tvrzení je už téměř hotova. NASA ji plánuje využívat pro přepravu nákladu a možná i astronautů k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).
Blízká budoucnost? Raketa Falcon 9 a kosmická loď Dragon by měly sloužit k dopravě nákladu i posádky na ISS.
Dnešní start je součástí vývojového programu za 400 milionů dolarů (více než 8,5 miliardy korun). Cílem SpaceX je navrhnout a provozovat levné kosmické lodě pro vládní, soukromé a vědecké instituce.
ČTĚTE TAKÉ: NASA chce lety astronautů svěřit soukromým firmám
Společnost nabízí rakety Falcon 9, které dokážou vynést na oběžnou dráhu do výšky 360 kilometrů až 12 tun nákladu, za 50 milionů dolarů (asi jednu miliardu korun). To je přibližně o polovinu méně, než kolik stojí podobné americké rakety.
Foto: SpaceX