Startu raketoplánu Discovery na jeho poslední misi přihlížely na floridském mysu Canaveral tisíce diváků. Mnozí z nich událost zvěčnili svými fotoaparáty, kamerami a mobily. Skupina středoškolských studentů však Discovery zachytila jedinečným způsobem - z balonu letícího ve výšce 21 kilometrů.
Heliem plněné stratosférické balony jsou čím dál populárnějším prostředkem, jak za pár korun nahlédnout do vesmíru. Na webu je k vidění hned několik videí dokumentujících podobný počin.
Balon sice neunese člověka, ale schránku s mobilem, GPS a malou kamerou pod něj lze zavěsit bez problémů. Než kvůli rozpínání helia v prostředí s nízkým atmosférickým tlakem praskne, vystoupá do výšky asi 30 kilometrů. Vesmír sice oficiálně začíná o 70 kilometrů výše, ale i tak lze na záběrech spatřit zřetelné zakřivení Země a černou tmu volného vesmíru.
Discovery odstartoval ve čtvrtek krátce před jedenáctou večer našeho času. Bílou stopu po jeho motorech zachytil ve výšce 21 kilometrů balon Robonaut-1. Jméno dostal na počest robotického astronauta Robonaut-2, kterého Discovery dopravil na Mezinárodní vesmírnou stanici. Vypustli ho středoškolští studenti za asistence dvou neziskových organizací snažících se zaujmout studenty pro vědu: Quest for Stars a Challenger Center for Space Science Education. Druhou z nich založili příbuzní astronautů, kteří zahynuli při zkáze raketoplánu Challenger v roce 1986.