Trio kosmonautů se po půl roce vrátilo z mise. S minutovým zpožděním

Věda a technika
1. 7. 2012 09:30
ISS (ilustrační foto).
ISS (ilustrační foto).

Po více než půlročním pobytu na oběžné dráze se na Zemi vrátila trojice kosmonautů. Rus Oleg Kononěnko, Američan Donald Pettit a Nizozemec André Kuipers v přistávacím modulu vesmírné lodi Sojuz TMA-03M dosedli v kazašské stepi podle řídícího střediska v 10.15, tedy s minutovým zpožděním oproti harmonogramu. Návrat z orbitální stanice ISS trval necelé čtyři hodiny.

Přistávací modul vesmírné lodi Sojuz TMA-03M. Po předběžné lékařské prohlídce hned na místě přistání zhruba 150 kilometrů jihovýchodně od kazašského města Džezkazgan se trojice přesune do kazašské Karagandy, odkud bude Kononěnko pokračovat na leteckou základnu Čkalovskij u Moskvy, zatímco jeho americký a nizozemský kolega zamíří do amerického Houstonu. Trojice strávila ve vesmíru 192 dnů a čeká ji důkladná rehabilitace.

Rusko-americko-nizozemský tým na orbitální stanici mimo jiné vyložil dvě ruské nákladní lodě Progress, které zajišťují většinu zásobování ISS, a jeden evropský nákladní modul Edoardo Amaldi. Navíc se trojice podílela na historické misi, při níž u stanice v květnu poprvé zakotvil modul Dragon soukromé americké společnosti.

Na Zemi nyní kosmonauti přivezli výsledky několika desítek dlouhodobých lékařských a biologických experimentů. Jsou mezi nimi například vzorky lidských kostí, s jejichž pomocí se v rámci programu Kalcium zkoumá odvápnění organismu v beztížném stavu. V přistávacím modulu byla i pouzdra se vzorky ženšenu, které v ISS byly dva roky. Předběžně se prý ukazuje, že produktivita buněk této léčivé rostliny ve vesmíru vzrůstá až o třetinu.

Na oběžné dráze nyní pracuje další trojice kosmonautů, Rusové Gennadij Padalka a Sergej Revin a Američan Joseph Acaba, jejichž mise začala 17. května.Na oběžné dráze nyní pracuje další trojice kosmonautů - Rusové Gennadij Padalka a Sergej Revin a Američan Joseph Acaba, jejichž mise začala 17. května. Další sojuz, tentokrát s rusko-americko-japonskou trojicí, má k ISS dorazit 17. července.

Poté, co Spojené státy loni ukončily lety svých raketoplánů, to jsou právě ruské rakety Sojuz, které umožňují přepravu posádek na mezinárodní orbitální stanici i opačným směrem.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Zubři pomáhají sobě, přírodě i nám

Proč je dobré mít v přírodě divoké koně a zubry? Rapidně snižují počet klíšťat

Věda a technika
11. 7. 2025

Ubisoft chce, abyste po zrušení licence hru zničili. I fyzicky

Věda a technika
11. 7. 2025

GTA 7 může být levnější než šestý díl. Umělá inteligence má ušetřit čas i peníze

Věda a technika
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ