Experti NASA v noci na čtvrtek během tříhodinového manévru upravili letovou dráhu meziplanetární sondy Curiosity, která je na cestě k Marsu. Téměř tunový aparát zažehl po dálkovém povelu všechny své motory a upravil kurz tak, aby letos v srpnu rudou planetu neminul.
NASA vyslala sondu do vesmíru 26. listopadu a inženýři ji záměrně navedli na kurz, podle kterého by Mars minula. Cílem tohoto opatření bylo zajistit, že obal sondy v případě selhání techniky při letu nekontaminuje rudou planetu pozemským životem. Na rozdíl od samotného robotického vozítka totiž nebyl před cestou sterilizován a bakterie, které obsahuje, mohou pouť kosmickou prázdnotou přežít.
Během příštího týdne budou technici NASA testovat komunikační systémy. Sonda má palivo ještě pro pět dalších úprav kurzu, které možná budou potřeba pro dosažení vypočítaného místa přistání. S příští úpravou se počítá v březnu.
Curiosity se teď nachází asi 130 milionů kilometrů od Země, a urazila tak necelou čtvrtinu ze své cesty dlouhé 570 milionů kilometrů. Od Země se vzdaluje rychlostí 4500 metrů za vteřinu. Na Marsu má přistát nedaleko rovníku ve zhruba 150 kilometrů širokém kráteru, v jehož středu se tyčí vysoká hora. Na tomto místě má zkoumat podloží, aby zjistila, zda zde existovaly podmínky pro existenci mikrobiálního života.
Vědci předpokládají, že sonda bude na Marsu působit dva roky.