V Chile byla v pátek zahájena stavba Evropského extrémně velkého dalekohledu (E-ELT), který se má stát největším optickým teleskopem na světě. Zmíněný dalekohled bude asi pětkrát větší než nejrozměrnější stávající nástroje k pozorování vesmíru.
Primární zrcadlo teleskopu bude mít průměr 39 metrů. Aparát bude umístěn na tři tisíce metrů vysoké hoře, která se nachází uprostřed pouště Atacama. Uveden do provozu má být v roce 2024.
Výstavbu E-ELT financuje organizace Evropská jižní observatoř (ESO), jejímiž členy je většina vyspělých evropských zemí, i Česká republika. V roce 2012 ESO uváděla, že projekt vyjde zhruba na miliardu eur (26,46 miliardy Kč).
Budování dalekohledu slavnostně zahájila chilská prezidentka Michele Bacheletová. Generální ředitel ESO Tim de Zeeuw vyjádřil naději, že by teleskop mohl najít důkazy o existenci života mimo naši planetu.
Zařízení má mimo jiné hledat vzdálené planety, které obíhají kolem jiných hvězd, přičemž by měl být schopen najít i menší planety, než dokázaly dosavadní přístroje. Teleskop by mohl také odhalit podrobnosti o atmosféře vzdálených planet, což je klíčovým krokem k poznání, zda je na těchto planetách přítomný život.
Poušť Atacama díky suchu a tmě vytváří ideální podmínky pro pozorování hvězdné oblohy. Díky těmto podmínkám bude v regionu do roku 2020 pravděpodobně umístěno na 70 procent světové astronomické infrastruktury.