Úspěch! Sonda Hajabusa přivezla vzorek z asteroidu

Věda a technika
16. 11. 2010 11:19
Sonda odebrala vzorek z povrchu asteroidu Itokawa.
Sonda odebrala vzorek z povrchu asteroidu Itokawa.

Japonská sonda Hajabusa neletěla k asteroidu Itokawa nadarmo. Přestože se vrátila jako kosmický vrak, vzorky se jí odebrat podařilo a v pořádku je dopravila na Zemi. Oznámil to dnes japonský ministr vědy Jošiaki Takaki.

Sonda přistála v polovině června v Austrálii po sedmileté cestě vesmírem. Úspěch mise však Japonsko potvrdilo až dnes. Takaki oznámil, že modul sondy skutečně přivezl materiál z více než 300 milionů kilometrů vzdáleného tělesa.

Kromě kousků hliníku pocházejících ze sondy (modré šipky) mikroskop odhalil i úlomky horniny z asteroidu (červené šipky).

Sonda musela zdolat celkem šest miliard kilometrů. Misi navíc od počátku provázely technické komplikace, kvůli kterým musel být termín návratu na Zemi o tři roky odložen.

Zhruba 1500 nepatrných prachových částic, které vědci prozkoumali s pomocí elektronového mikroskopu, se zcela liší od látek, které se vyskytují na Zemi, potvrdil japonský vesmírný úřad JAXA. Podle Takakiho jde většinou o vzorky skály.

"Tyto výsledky předčily naše očekávání. Nevím, jak se vyjadřuje něco, co předčí vaše sny, ale já jsem naprosto dojat," citovala agentura AP šéfa projektu Džuničira Kawagučiho.

Sonda měla materiál získat vystřelením projektilu do povrchu asteroidu. Uvolněný materiál pak měl být dlouhou trubicí přiveden do sběrače vzorků. Vědci si však nejsou jistí, zda kulka skutečně vystřelila. Možné je, že materiál se uvolnil samotným nárazem roury na povrch.

"Statečný" kosmický vrak

Hajabusa a její cíl - asteroid Itokawa.Hajabusa odstartovala v květnu 2003 a na planetce Itokawa přistála v roce 2005. Na Zemi se vrátila o tři roky později, než bylo původně v plánu. Sondě totiž vypověděly službu tři ze čtyř motorů, uniklo palivo a Hajabusa promeškala vhodný okamžik pro odpoutání od asteroidu.

Loni v listopadu se zdálo, že je s Hajabusou definitivně konec. Pracovat přestal i poslední motor. Inženýrům se nicméně podařilo na dálku zkombinovat funkční části dvou motorů a sondu opět oživit.

Kapsle se vzorky v červnu v pořádku přistála v australské poušti.Návratový manévr byl velkou improvizací, protože sonda měla omezené manévrovací schopnosti. Nakonec ale vše dobře dopadlo. Od těla sondy se v rychlosti 40 tisíc kilometrů za hodinu oddělila kapsle velikosti basketbalového míče, v níž by se měl ukrývat vzorek z asteroidu, a na padácích se snesla k zemi.

Asteroidy obsahují nejstarší stavební materiál naší sluneční soustavy. Vědci si od analýzy vzorků slibují nové poznatky o vzniku planet v naší sluneční soustavě.

Hajabusa je teprve čtvrtým zařízením, které přivezlo vzorky materiálu z vesmíru. Předtím mise Apollo na modrou planetu dopravily horninu z Měsíce, v roce 2004 v USA přistál modul sondy Genesis se vzorky slunečního prachu a sonda Stardust v roce 2006 přivezla prach z komety Wild 2.

Autor: - von -, ČTK Foto: JAXA

Další čtení

Oživte svoji herní sestavu ve výhodné akci od MSI, na vybrané komponenty získáte cashback

Věda a technika
25. 4. 2025
ilustrační foto

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik

Věda a technika
24. 4. 2025
Na obrázku je Hubbleův vesmírný dalekohled – slavný přístroj, který od roku 1990 z oběžné dráhy mění naše chápání vesmíru. Díky němu známe stáří kosmu, sledujeme vznik hvězd i zánik galaxií.

Hubbleův teleskop dal lidem nahlédnout do historie vesmíru. Má výročí

Věda a technika
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ