Vzácný úkaz
V pondělí bude vidět přechod Merkuru přes Slunce
07.05.2016 06:22 Původní zpráva
Planeta Merkur se v pondělí octne mezi Zemí a Sluncem. Na slunečním kotouči bude vidět jako maličká tečka. K jejímu pozorování bude potřeba dalekohled. Musí mít ovšem správný filtr, jinak hrozí poškození zraku.
Vzácný nebeský úkaz by měl trvat od 13 hodin 12 minut do 20 hodin 42 minut středoevropského letního času. Nejblíž ke středu slunečního kotouče bude Merkur v 16 hodin a 56 minut. Na videu níže by měl běžet přímý přenos z transitu z Královské observatoře v Greenwichi.
U nás připravila živý přenos úkazu hvězdárna ve Valašském Meziříčí. Najdete ho zde.
Přímé pozorování Slunce je velice nebezpečné a může skončit trvalým poškozením zraku. Pokud chcete jev spatřit z domova, namiřte na Slunce dalekohled (Nedívejte se do něj!) a obraz promítněte na čtvrtku bílého papíru. Návody na bezpečné pozorování Slunce naleznete tady a tady. Další možností jsou speciální filtry, které se dají zakoupit v příslušných obchodech.
Možná ještě lepší je vydat se do hvězdárny. Podle tiskové zprávy České astronomické společnosti chystají pozorování pro veřejnost desítky hvězdáren v celém Česku. Většina z nich připravuje i doprovodný program. Seznam všech pozorovacích stanovišť najdete zde.
Přechod Merkuru přes Sluneční kotouč nastává, když se planeta dostane mezi Slunce a Zemi. Stává se to poměrně vzácně, v průměru dvanáctkrát až třináctkrát za století. Vždycky je to v listopadu nebo v květnu, přičemž listopadové transity jsou dvakrát častější.
Úkaz vždycky trvá několik hodin a je viditelný jen z té části Země, kde je Slunce zrovna nad obzorem. V České republice byl k vidění naposled v květnu roku 2003. Další možnost ho spatřit bude 11. listopadu 2019. Z našeho území ale bude vidět jen polovina jevu. Celý přechod Merkuru přes sluneční kotouč bude od nás znovu pozorovatelný až 13. listopadu 2019.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.