V Praze se v pátek představí veřejnosti kosmické agentury

Věda a technika
30. 9. 2010 19:13
Evropský rentgenový teleskop XMM-Newton.
Evropský rentgenový teleskop XMM-Newton.

Modely sond, kosmických lodí a raket, videoprojekce, přednášky. V pražském Kongresovém centru se v pátek na jeden den otevře veřejnosti výstava kosmických aktivit, která je součástí právě probíhajícího Mezinárodního astronautického kongresu (IAC).

Představí se na ní národní kosmické agentury jako americká NASA, japonská JAXA a ruská ROSKOSMOS. Chybět nebudou ani stánky kosmických agentur menších zemí včetně Česka a stánky výrobců kosmické techniky.

K atrakcím patří například dvakrát zmenšený model japonské sondy Hajabusa, která putovala sedm let vesmírem. Jde o první vesmírný přístroj, který přistál na asteroidu a vrátil se zpět na Zemi. Japonští vědci už nyní diskutují o ambiciózním vesmírném programu. Chtěli by vyvinout vlastní raketu, která by byla schopná dopravit na oběžnou dráhu Země lidskou posádku.

K vidění je model japonské sondy Hajabusa, která odebrala vzorek z asteroidu.Výstava také dává jasně najevo, že pod vesmírnou technikou si nelze představovat pouze kosmické lodě a sondy zkoumající cizí světy. Bez satelitů by nebyla představitelná moderní komunikace, telefonními hovory počínaje a GPS navigací konče. Meteorologické družice jsou jedním z hlavních zdrojů informací pro předpověď počasí. A satelity pomáhají i při vědeckém výzkumu Země - sledují sílu ledu, vzdušnou vlhkost, intenzitu fotosyntézy, postup urbanizace.

Mezinárodní astronautický kongres od roku 1951 každoročně pořádá Mezinárodní astronomická federace (IAF) s partnerskými organizacemi. Trvá týden a koná se pokaždé v jiné zemi na jiném kontinentě. Loni byla hostitelskou zemí Korea, příští rok to bude Jihoafrická republika. V Praze se sešel poprvé v roce 1977.

Autor: - von -, ČTK Foto: ESA, JAXA

Další čtení

Co s ropovodem Družba? Je plný ropy, ale mohly by v něm vést datové kabely

Věda a technika
23. 4. 2025
ilustrační foto

Čína s Ruskem plánují na Měsíci postavit jadernou elektrárnu

Věda a technika
23. 4. 2025
Pohled z ISS na Zemi

Český astronaut už má vědecký program pro ISS. Ministerstvo vybralo úkoly

Věda a technika
23. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ