Pokud vše půjde podle plánu, 23. října se do vesmíru vydá první soukromá kosmická loď. Společnost SpaceX připravuje druhý start své rakety Falcon 9. Zatímco při prvním letu byla na její palubě pouze maketa kosmické lodi, tentokrát se na svou premiéru chystá loď Dragon.
Skutečně první soukromá kosmická loď se do vesmíru podívala vlastně už 21. června 2004. Ale SpaceShipOne tehdy udělala jen krátký skok po parabolické dráze do výšky těsně nad 100 kilometrů, což je všeobecně uznávaná hranice vesmíru.
Raketa Falcon 9 by měla loď Dragon vynést na oběžnou dráhu. Něco podobného se dosud podařilo pouze státem financovaným kosmickým agenturám bývalého Sovětského svazu (a později Ruska), USA a Číny.
První lety Dragonu budou bez posádky, loď bude pracovat v automatickém režimu. Do budoucna se však počítá s tím, že bude plnohodnotnou náhradou končících raketoplánů a alternativou k ruským bezpilotním lodím Progress i pilotovaným Sojuzům při dopravě nákladu a posádky na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).
Blízká budoucnost? Raketa Falcon 9 a kosmická loď Dragon by měly sloužit k dopravě nákladu i posádky na ISS.
Levněji než kosmické agentury
Firmu SpaceX založil v roce 2002 Elon Musk, spoluzakladatel internetového systému mikroplateb PayPal. Cílem společnosti je vývoj spolehlivých raket a kosmických lodí schopných vynášet na oběžnou dráhu náklad i posádku za desetinu ceny, na kterou dnes NASA přijdou lety raketoplánů. Kromě k ISS by mohla létat například ke kosmickým hotelům, jejichž vybudování chystají další soukromé firmy.
První úspěch SpaceX zaznamenala 28. září 2008, když na oběžnou dráhu vyletěla raketa Falcon 1. Šlo o první čistě soukromý stroj, který něco takového dokázal. A letos v červnu úspěšně odstartovala větší raketa Falcon 9.
První start rakety Falcon 9.
Přestože start Falconu 9 dopadl dobře, což je při premiérových startech raket spíše výjimečné, několik technických potíží se objevilo. SpaceX proto nyní pracuje na úpravách.
Ve službách NASA
SpaceX má s NASA uzavřenu smlouvu v hodnotě 278 milionů dolarů, podle níž NASA zaplatí testovací lety Dragonu. Měly by se uskutečnit tři, ale SpaceX doufá, že druhý a třetí se podaří spojit do jednoho.
Zatímco při prvním letu jde pouze o to dostat Dragon na oběžnou dráhu, při druhém se má přiblížit na vzdálenost asi deseti kilometrů k ISS a vyzkoušet si komunikaci s ní. Při třetím letu by už měla u ISS zakotvit. K tomu by mělo dojít během nejbližších deseti měsíců.
Pokud vše dopadne dobře, následovat budou standardní dopravní mise k ISS v celkové hodnotě 1,6 miliardy dolarů. Kromě SpaceX má NASA uzavřenu smlouvu i s další soukromou společností Orbital Sciences. Její kosmická loď Cygnus by měla poprvé vzlétnout v roce 2011.