Ve vesmíru začala éra soukromníků. Dragon míří k ISS

Věda a technika
22. 5. 2012 09:49
Dragon na oběžnou dráhu vynesla raketa Falcon 9. Oba stroje vyvinula společnost SpaceX.
Dragon na oběžnou dráhu vynesla raketa Falcon 9. Oba stroje vyvinula společnost SpaceX.

K Mezinárodní vesmírné stanici po několika odkladech a sobotním na poslední chvíli zrušeném startu konečně odstartovala první soukromá kosmická loď. Půjde-li vše podle plánu, bezpilotní Dragon společnosti SpaceX se po čtyřech dnech se stanicí spojí a dopraví na ni téměř 550 kilogramů zásob. Testovací mise předznamenává zahájení standardních zásobovacích letů.

Dragon do vesmíru vynesla raketa Falcon 9, rovněž z dílny SpaceX. Není to jejich první let. Dragon několikrát obletěl Zemi už v prosinci 2010, tehdy však nebylo jeho úkolem zaparkovat u ISS, ale pouze vyzkoušet všechny palubní systémy při ostrém letu.


Kosmická loď Dragon.Kalifornskou firmu SpaceX založil v roce 2002 Elon Musk, spoluautor populárního platebního systému PayPal. Společnost v roce 2008 uzavřela s NASA smlouvu, podle níž kosmická agentura zaplatí testovací lety Dragonu ze svého rozpočtu. NASA si od kontraktu slibuje, že po ukončení letů raketoplánů opět získá stroj schopný vynášet náklad na oběžnou dráhu. Tentokrát ho však nebude vlastnit, pouze si bude od SpaceX pronajímat nákladový prostor.

Kosmickou loď Cygnus vyvíjí společnost Orbital Sciences. Vzlétnout by měla koncem roku.Obdobnou smlouvu má NASA i se společností Orbital Sciences, jejíž loď Cygnus by měla poprvé vzlétnout na oběžnou dráhu koncem letošního roku. V roce 2013 by měla poprvé zakotvit u ISS. Už nyní má NASA s oběma společnostmi uzavřen kontrakt v celkové hodnotě 3,5 miliardy dolarů na dvacet bezpilotních zásobovacích misí ke stanici.

Setkání za čtyři dny

Dragon nese na palubě téměř 550 kilogramů zásob a několik studentských experimentů. Třetí den letu by se měl přiblížit ke stanici a provést sérii zkušebních manévrů. Pokud vše dopadne na jedničku, o den později se loď přiblíží ke stanici jen na několik metrů, robotické rameno ji zachytí a Dragon se připojí k jednomu z modulů ISS.

Dragon zakotvil u ISS. Zatím jen v představách ilustrátora.

Spojení by mělo trvat devět dní, během nichž posádka stanice náklad vyloží a naopak do Dragonu přemístí asi 660 kilogramů materiálu, který je zapotřebí dopravit na Zemi.

Dragon na rozdíl od stávajících bezpilotních lodí neshoří v atmosféře, ale na padácích se snese do Tichého oceánu.V tom mimo jiné spočívá výjimečnost Dragonu. Ze strojů, které v současné době k ISS létají, se zpět na Zemi vracejí pouze sojuzy s lidskou posádkou. Zatímco ruské, evropské a japonské bezpilotní nákladní lodě při návratu shoří v atmosféře, Dragon se na padácích snese na hladinu Tichého oceánu.

Standardní zásobovací mise by teoreticky mohly začít ještě letos. SpaceX navíc pracuje i na pilotované verzi Dragonu, která by mohla nahradit raketoplány i při dopravě astronautů na oběžnou dráhu. I tuto etapu vývoje finančně podporuje NASA. Někdy v roce 2017 by to mohlo probíhat nějak takto:

Autor: - von -Foto: SpaceX, Orbital Sciences Corp.

Další čtení

Největší nalezený meteorit z Marsu

Největší kámen z Marsu jde do dražby. Váží 25 kilo, stojí desítky milionů

Věda a technika
14. 7. 2025
Zubři pomáhají sobě, přírodě i nám

Proč je dobré mít v přírodě divoké koně a zubry? Rapidně snižují počet klíšťat

Věda a technika
11. 7. 2025

Ubisoft chce, abyste po zrušení licence hru zničili. I fyzicky

Věda a technika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ