Vědce interesuje osud meteoritu, který vyděsil obyvatele Uralu

Věda a technika
13. 7. 2013 13:45
Úlomky čeljabinského meteoritu.
Úlomky čeljabinského meteoritu.

Vědci zveřejnili mikroskopické záběry úlomků meteoritu, který v únoru dopadl nedaleko ruského města Čeljabinsk na Urale. Detailní zkoumání fragmentů má poskytnout informace o formování této vesmírné horniny a o jejím následném osudu.

Tým Uralské federální univerzity analyzoval desítky vzorků meteoritu již krátce po jeho nárazu na zem. Experti tehdy dospěli k závěru, že se jedná o běžný chondrit, kamenný meteorit, který obsahuje asi deset procent železa.

"Fragmenty obsahují standardní množství minerálů, včetně olivínu, pyroxenu, troilitu a kamacitu. Tyto minerály se takto vyskytují jen v kosmu, což potvrzuje, že jsou úlomky mimozemského původu," uvedl tehdy šéf pátracího týmu univerzity Viktor Grochovskij.

Využití speciálního mikroskopu nyní vědcům umožnilo určit přesné chemické složení meteoritu a studovat proces jeho vzniku a následnou pouť. Využitý řádkovací elektronový mikroskop funguje tak, že zaměří na každé místo vzorku úzký paprsek elektronů. Vzájemným působením dopadajících elektronů s materiálem vzorku se uvolňují sekundární elektrony, které jsou snímány detektorem. Každá látka vzorku vysílá jiný signál a na základě měnících se signálů v detektoru je pak sestavován výsledný obraz.

"Studium minerálů na mikroskopické úrovni odhaluje mnohem víc, než jen z čeho je meteorit složen. Ukazuje, jak jsou jednotlivé minerální fáze spolu spojeny," uvedl vědec Simon Burgess. "Při detailnější analýze pak budou moci experti zjišťovat, jak se tento meteorit utvářel, za jaké teploty, jaká je jeho historie od jeho formace, a možná i to, co se s ním stalo při dopadu na Zemi," prohlásil Burgess.

"Většinu z toho nelze určit při prostém rozbití úlomku a hrubé analýze. Je třeba studovat chemické složení jednotlivých částí a vztahy mezi různými minerály v meteoritu," dodal.

 

Autor: ČTK , BBCFoto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Klimazměna v praxi: Horké Středozemní moře mění Evropu. Česku nese povodně

Věda a technika
15. 7. 2025
Babočka paví oko

Relaxujte a počítejte motýly. Pomůžete jim. Motýlí půlhodinka končí v neděli

Věda a technika
15. 7. 2025
ilustrační foto

Dobrodružství za domem. Studentka objevila 19 rostlin nových v Česku

Věda a technika
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ