Předchůdci živých organismů
Vědci vytvořili umělou kometu, vznikly na ní zárodky života
12.03.2012 19:50 Aktualizováno 12.03. 21:27
Francouzští vědci ve spolupráci s německými kolegy patrně přinesli nové důkazy o tom, že život na Zemi pochází z vesmíru. Vytvořili umělou kometu v podmínkách, které panují v kosmu, a po několika dnech zjistili, že se na ní vytvořily základní organické látky, z nichž může vzniknout DNA. S odvoláním na francouzský výzkumný ústav Centre national de la recherche scientifique (CNRS) o tom v pondělí informovala agentura AFP.
Jestliže podle CNRS je zapotřebí ještě dalších výzkumů, aby se tyto odhady potvrdily, nynější poznání naznačuje, že první molekulární struktury života se vytvořily v mezihvězdném a kometovém prostoru ještě předtím, než se prostřednictvím padajících meteoritů a komet dostaly na povrch Země.
Vědci s experimentem začali v souvislosti s misí Evropské vesmírné agentury, která v roce 2004 vyslala do vesmíru sondu Rosetta, jejíž subsonda má koncem roku 2015 přistát na kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko a prozkoumat její složení. Cílem experimentu francouzských a německých odborníků je snaha do jisté míry předjímat výsledky mise.
Vědci vyrobili v pařížských laboratořích minikometu v teplotě kolem minus 200 stupňů Celsia a ve vzduchoprázdnu. Umístili na ní prvky jako fluorid hořečnatý, vodu, čpavek a metanol, které navíc ozářili ultrafialovými paprsky, tedy tak, jak by na ně ve volném vesmírném prostoru působilo Slunce.
Po deseti dnech se na povrchu minikomety vytvořilo několik mikrogramů umělých organických látek. Pomocí nejmodernější techniky výzkumníci identifikovali na 26 druhů aminokyselin, z nichž jedna obsahuje složení, které je základem pro peptidové nukleové kyseliny (PNA), tedy předchůdce deoxyribonukleové kyseliny (DNA), která je nositelkou genetické informace prakticky všech organismů.
První aminokyseliny byly zjištěny na meteoritech už v 60. letech, ale vědci si dlouho nebyli jistí, zda si je kameny donesly z vesmíru či se s nimi dostaly do kontaktu až po dopadu na Zemi.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.