Venuše mohla být ještě před 715 miliony let obyvatelná

Věda a technika
2. 9. 2016 06:00
Planeta Venuše mohla být ještě docela nedávno obyvatelná.
Planeta Venuše mohla být ještě docela nedávno obyvatelná.

Nové počítačové simulace naznačují, že planeta Venuše mohla být z vesmírného hlediska ještě docela nedávno obyvatelná. Panovaly zde mírné teploty, nechyběla příjemná místa k opalování a dokonce mohlo dojít i na nějaké to lyžování.

Atmosférický stav na současné Venuši zrovna k životu nevyzývá. Kyselé deště, drtivý tlak a teploty kolem 460°C. Pokud by si však Venuše udržela svou původní rychlost otáčení - jeden rok na Venuši trval pouze něco kolem 116 dní na planetě Zemi - tak se zde ještě před 715 miliony let průměrná teplota cirka představovala něco kolem 15°C, uvádí studie Geophysical Research Letters.

"Je to jedna velká spekulace," říká vědec Mark Bullock z Jihozápadního výzkumného institutu v Boulderu. "Neprokazuje to, že byla Venuše obyvatelná. Pouze uvádí, že podmínky na planetě byly příhodné tomu, aby mohlo dojít ke vzniku oceánů," dodal.

Výzkumníci ovšem dokládají, že na planetě panovaly takové podmínky, že mohly na Venuši existovat oceány a mírné podnební pásmo i po miliardy let. "Rychlost rotace je v tomto případě určující," upřesňuje hlavní výzkumník Michael Way, astrofyzik z NASA.

"Venuše pro nás po dlouhou dobu představovala jednu velkou neznámou. Nyní ale víme, že se kdysi otáčela mnohem rychleji. Zpomalila ji až vzájemná kombinace vztahů gravitace, atmosféry a Slunce. Kdyby si zachovala svůj původní rytmus otáčení, mohly se dřívější podmínky mnohem více podobat těm na Zemi.

Pokud se Venuše kolem své osy neotáčela rychleji než jednou za šestnáct pozemských dní, a pokud bylo možné, že zde existoval jeden velký mělký oceán, který by reguloval teplotu podnebí, mohlo být na Venuši sice velmi sucho, ale teoreticky by byla obyvatelná," tvrdí Way.

Autor: Michael TutokyFoto: ČTK/AP , JET PROPULSION LAB

Další čtení

Na dně moří a oceánů leží doslova poklady - vzácné kovy (ilustrační foto)

Japonci se vrhnou na dno oceánu. Chtějí zkusit těžit vzácné kovy v hloubkách

Věda a technika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Mimozemšťani, kometa nebo balvan? K Zemi míří objekt od jiné hvězdy

Věda a technika
3. 7. 2025

Brno Transit: Český horor vás zavede do metra, které neexistuje

Věda a technika
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ