Hubbleův vesmírný teleskop pořídil nedávno detailnější snímky "komety století", která by při podzimním průletu mezi Sluncem a Zemí měla být nejsvětelnější kometou viditelnou pouhým lidským okem za posledních nejméně 50 let. Překonat má dokonce i zář Měsíce v úplňku a v nejlepším případě by mohla být vidět i za bílého dne.
Kometa C/2012 S1 (ISON) se má podle výpočtů astronomů přiblížit na 1,9 milionu kilometrů ke Slunci - tohoto bodu dosáhne koncem listopadu. To by měla dosáhnout rychlosti 684 tisíc kilometrů v hodině. Na obloze ale bude viditelná už od října, a to až do ledna příštího roku.
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) sestavil z dostupných snímků pořízených za zhruba tři čtvrtě hodiny opakující se několikavteřinovou sekvenci, aby si zájemci udělali o ní jasnější představu.
Kometu tvoří směs zledovatělého plynu a prachu, která se při průletu kolem Slunce dostatečně zahřeje na to, aby byla viditelná.
Kometu objevili ruští amatérští astronomové Vitalij Něvskij a Arťom Novičonok na CCD snímcích pořízených reflektorem projektu International Scientific Optical Network (ISON) na observatoři poblíž ruského Kislovodsku nad ránem 21. září 2012. Jejich objev potvrdila pozorování astronomů v USA.
Dráha komety je velmi podobná dráze jiné komety, která kolem Země proletěla v roce 1680 a která byla taktéž viditelná i za dne. Vědci dokonce spekulují, že tyto dvě komety mohou pocházet z jednoho mateřského tělesa.
VIDEO: Hubbleův teleskop vyfotografoval "kometu století"
Věda a technika
7. 7. 2013 15:00Hubbleův teleskop je jedním z nejdůležitějších dalekohledů v historii astronomie a významně se zasloužil o prohloubení poznatků o vesmíru.
Autor: ČTK Foto: ČTK