Video: Podívej, synku, Země je kulatá

Věda a technika
21. 10. 2010 07:10
Ve výšce 30 km lze pozorovat zakřivení Země i temnotu vesmíru, i když jeho hranice oficiálně leží o 70 km výše.
Ve výšce 30 km lze pozorovat zakřivení Země i temnotu vesmíru, i když jeho hranice oficiálně leží o 70 km výše.

Kameraman Luke Geissbühler, který se podílel mimo jiné na filmech Borat a Brüno, slaví úspěch s novým "kosmickým" videem. Se svým malým synem zavěsil pod meteorologický balon HD kameru s iPhonem a vypustil je do výšky třicet kilometrů nad zemský povrch.

Kamera pořizovala záznam letu, iPhone se zapnutou GPS navigací posloužil k dohledání "vesmírné" kapsle, která dopadla necelých 50 kilometrů od místa startu.

Kamera zabalená do izolačního pouzdra musela odolat teplotě -60 °C a větrům vanoucím rychlostí až 160 kilometrů za hodinu.

Geissbühler se synem a přáteli balon vypustili u města Newburgh ve státě New York. Stoupal rychlostí 27 kilometrů za hodinu a po dvou minutách se ztratil v nízké oblačnosti 900 metrů vysoko. V osmnácti kilometrech čelil silným turbulencím, výše se však let stabilizoval. Po sedmdesáti minutách balon vystoupal 30,5 kilometru vysoko. V nízkém tlaku se roztáhl na průměr téměř šest metrů a praskl. Kapsle se potom na malém padáku snesla zpět.

Ve výšce 30 km balon praskl.Na získaných záběrech je vidět zakřivení Země a temnota vesmíru, přestože jeho oficiální hranice je ještě o 70 kilometrů výše.

Není to první počin svého druhu. Už dříve podobný pokus podniklo více podobných nadšenců včetně několika vysokoškolských a středoškolských týmů. I jimi pořízená videa lze najít na YouTube.

Otec a syn s kapslí, která se vrátila ze stratosféry.

Autor: - von -Foto: Brooklyn Space Program

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ