Počátky vesmírných programů se nesly ve znamení metody pokus - omyl. Nastupující supervelmoci Spojené státy a Sovětský svaz získaly raketovou technologii z trosek třetí říše. Kromě vlády o svět soupeřily i o vládu nad kosmickým prostorem. Zvířata zastávala v začátcích kosmických programů funkci kanárků v dolech. Když přežili, mohli přežít i lidé, kteří se vydali v jejich stopách.
Zvířata používali jak Rusové, tak Američani. Na počátku kosmických programů nikdo nevěděl, jestli člověk vydrží stav beztíže a zvýšenou radiaci za hranicí atmosféry. Fyziologie prvních vesmírných cestovatelů se měla podobat lidské, ale zároveň museli být lehcí, protože každý gram hmotnosti se počítal. Obě mocnosti přistupovaly k využití zvířat po svém.
Po odeznění průkopnického stadia vesmírných letů se stala součástí úžeji zaměřených experimentů. Z hlavních pasažérů se změnila na biologický náklad. Je však možné, že se jejich role znovu promění. Pokud se někdy lidé vydají k Marsu, mohla by je tam zvířata znovu předejít.
* Kdo byly první živé bytosti, které se podívaly nad hranici atmosféry?
* Nebyla smrt zvířat vypouštěných do vesmíru zbytečná?
* Dozvěděly se velmoci z jejich letů dost informací, aby je ospravedlnily?
* Kdy letěla do vesmíru Marfuša? O jaké zvíře šlo?
* Jací živočichové byli na palubě havarovaného raketoplánu Columbie?
Odpovědi na tyto a další otázky najdete v novém čísle časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 11. února 2013.