Nákladní vesmírná loď ATV Jules Verne Evropské vesmírné agentury (ESA) se dnes odpoledne plánovaně zřítila do odlehlé oblasti v jižním Tichomoří. Na svých oficiálních stránkách to oznámila ESA, která také zájemcům nabídla možnost sledovat pád lodi živě na svém blogu.
Vědci zahájili sestup automatického transportního prostředku Jules Verne podle plánu v poledne SELČ. Do atmosféry vstoupila loď ve výšce 120 kilometrů nad Zemí, ve výšce 75 kilometrů se rozpadla a všechny součásti, které cestu atmosférou přečkaly, dopadly na hladinu oceánu krátce po 15:30 SELČ.
ČTĚTE TAKÉ: Kosmická loď Jules Verne spadne do Pacifiku
Vědci vybrali pro pád lodi odlehlou oblast v jižní části Tichého oceánu dlouhou 2700 kilometrů a 200 kilometrů širokou. Pásmo dopadu leží 2500 kilometrů východně od Nového Zélandu, 6000 kilometrů západně od Chile a 2500 kilometrů jižně od Velikonočního ostrova. Právě do této zóny dopadly trosky lodi, které při prostupu atmosférou nesežehla teplota dosahující až 1500 stupňů Celsia. Podle odhadu odborníků mohlo přežít spalující žár a tlak při sestupu kolem stovky částí plavidla vážícího 13,5 tuny.
ČTĚTE TAKÉ: ESA vyhlásila soutěž o název nové kosmické mise
Desetimetrová loď Jules Verne odstartovala v dubnu k Mezinárodní vesmírné stanici, kam dopravila 7,5 tuny vybavení, zásob a vzduchu pro tříčlennou posádku stanice. Pak do ní posádka ukládala odpad z ISS a 6. září se od ní transportní prostředek odpojil. ESA pak plavidlo umístila na oběžnou dráhu Země, kde čekalo na dnešní sestup. Ten byl veden po příkré letové dráze, aby se dosáhlo maximálního tření v atmosféře, což pomohlo loď roztrhat na kusy a spálit.
Plavidla automatického transportního prostředku, která vyvinuli po mnohaleté práci pracovníci ESA, jsou schopná dopravovat na Mezinárodní vesmírnou stanici bezmála osm tun zásob - zhruba třikrát více, než dokážou transportovat v současnosti využívaná ruská nákladní plavidla Progress. Vývoj a stavba prvního automatického transportního prostředku stály téměř dvě miliardy dolarů a Jules Verne tak představuje nejnákladnější příspěvek ESA při budování a provozu vesmírné stanice.
Foto: ESA