<span>Většina minerálů</span> by neexistovala, nebýt života

Věda a technika
14. 11. 2008 16:51
Dvě třetiny minerálů vznikly jen díky existenci života.
Dvě třetiny minerálů vznikly jen díky existenci života.

Dvě třetiny minerálů vznikly jen díky existenci života.Země není jedinečná pouze tím, že na ní vznikl život. Všechna ostatní tělesa sluneční soustavy trumfne i rozmanitostí geologického složení. Nyní se ukazuje, že mezi životem a geologickou rozmanitostí existuje přímá souvislost. Nebýt života, dvě třetiny z více než čtyř tisíc pozemských minerálů by nikdy nevznikly.

Tvrdí to vědci z Carnegie Institution v aktuálním čísle odborného časopisu American Mineralogist. Prošli všechny známé procesy, jimiž minerály mohou vznikat, a došli k závěru, že pouze fyzika a chemie na vysvětlení pozemského minerálního bohatství nestačí.

Mezihvězdný prach obsahoval asi tucet minerálů. Tlak a teplota panující uvnitř Slunce a planet pomohly ke vzniku dalším asi šedesáti minerálům. Následná vulkanická činnost a interakce horniny s kapalnou vodou obohatila "mineralogickou sbírku" mnohem výrazněji - asi na 500 druhů. Do tohoto stádia geologické rozmanitosti se pravděpodobně kromě Země dostaly i Mars a Venuše.

Jedinečná Země: desková tektonika a život

Merkur, Venuše, Země. Naše planeta je ostrovem geologické rozmanitostiJenom na Zemi ale vznikaly ještě další minerály. Z geologických sil se o to zasloužila především desková tektonika, tedy postupné zasouvání zemských desek do hlubin pláště, jejich roztavení a zároveň vznik nové zemské kůry na jiných místech planety. Díky tomu počet druhů minerálů přesáhl tisícovku.

Ale největší impuls pro "evoluci" minerálů znamenal až vznik a rozvoj života. "Z přibližně 4300 minerálů, které na Zemi známe, snad až dvě třetiny vznikly přičiněním života," říká jeden z autorů studie, geofyzik Robert Hazen.

Hlavní zásluhou živých organismů, konkrétně mikroskopických řas, je obohacení pozemské atmosféry o kyslík. Ten dnes tvoří přibližně 21 objemových procent vzduchu, zatímco ještě před 2,5 miliardami let v atmosféře téměř zcela chyběl. Mnoho minerálů vzniklo až díky oxidaci železa, mědi a řady dalších prvků.

Mikroorganismy se zasloužily také o vznik mnoha sedimentů a jílových minerálů. Křemičité a vápenaté schránky dnes tvoří mocné sedimenty na mořském dně i na pevnině.

"Jedním z důsledků tohoto zjištění je, že analýza geologického složení cizích planet a měsíců může poskytnout zajímavé informace o potenciální existenci života," uzavírá Robert Hazen.

Foto: Profimedia

Další čtení

ilustrační foto

Letadlem nebo rychlovlakem? Koleje jsou drahé, ale víc eko než letadla

Věda a technika
18. 7. 2025
Největší na Zemi nalezený meteorit z Marsu

Kolik stojí kámen z Marsu? V aukci 112 milionů korun. Zabojoval i dinosaurus

Věda a technika
17. 7. 2025

PlayStation opět ignoruje Gamescom. Sony nebude na veletrhu ani letos

Věda a technika
16. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ