Ratlík za dva miliony
VIDEO: První britský naklonovaný pes vyvolal kritiku
10.04.2014 10:48
Vědci v Koreji přivedli na svět prvního "britského" klonovaného psa. V Británii jejich krok vyvolal vlnu kritiky jako "směšné plýtvání penězi". Vědci navíc varovali, že tento proces vyvolává vážné etické obavy, napsal list The Guardian.
V Soulu sídlící společnost Sooam Biotech uvedla, že naklonovala štěně jménem Mini-Winnie z dvanáctiletého jezevčíka patřícího Rebecce Smithové ze západního Londýna. Smithová vyhrála soutěž společnosti, která doufá, že výhledově tuto službu bude majitelům domácích mazlíčků nabízet za 60 000 liber, tedy zhruba dva miliony korun.
Mini-Winnie se narodila poté, co vědci odebrali buňky z kůže psa Smithové a vpravili je do dárcovských vajíček, aby vznikla embrya, jež donosily náhradní matky. Narozené štěně musí zůstat v Koreji půl roku, aby splnilo podmínky britských karanténních zákonů.
Vědci ovšem varovali, že i když může klonovaný pes vypadat podobně jako jeho biologický rodič, bude to velmi odlišné zvíře. "Máte zhruba stejnou šanci získat dvojníka svého oblíbeného zvířecího miláčka, když si ho vyberete v útulku, jako když si ho necháte naklonovat. A toho z útulku navíc budete milovat víc, protože nezklame vaše očekávání," řekl Robin Lovell-Badge, genetik Národního ústavu pro lékařský výzkum v Londýně. "Je krajně nepravděpodobné, že štěně od oblíbeného mazlíčka bude vyrůstat a chovat se stejně."
Od ženských vajíček k psím chlupům
"Postupem času budou rozdíly stále výraznější, zvláště pak v charakteru osobnosti, " řekl londýnský odborník na kmenové buňky Dusko Ilic. "Je to směšné plýtvání penězi." Samotný klonovací proces je kontroverzní, protože zvířata se často narodí s abnormalitami či umírají krátce po narození.
Doktor Hwang U-sok, hlavní vědec ze společnosti Sooam Biotech, ohlásil první úspěšné naklonování psa v roce 2005. Jeho Snuppy ale byl jediným zdravým štěnětem, které přežilo poté, co bylo 1095 klonovaných embryí vloženo do 123 psů.
Hwang byl rovněž v centru jednoho z nejhorších skandálů moderní vědy. V roce 2004 tvrdil, že se mu podařilo získat kmenové buňky z kožní tkáně pacientů. Později ale vyšlo najevo, že získával vajíčka od členek svého výzkumného týmu. Byl shledán vinným z podvodu a musel rezignovat na svou práci na Soulské univerzitě.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.