Vodňanští vědci usilují o <span>návrat jesetera</span> do našich řek

Věda a technika
18. 4. 2009 08:00
Jeseter malý mezi archaické rybí druhy.
Jeseter malý mezi archaické rybí druhy.

Jeseter malý mezi archaické rybí druhy.Vědci z Výzkumného ústavu rybářského a hydrobiologického Jihočeské univerzity ve Vodňanech tento týden provedli umělý výtěr jeseterů malých. Počty těchto ryb v přírodě dramaticky klesají a hrozí jejich vyhynutí. Některé z rybiček, které vědci získají, mohou ještě letos obohatit řeky Moravu a Dyji, kde se dřív jeseter malý hojněji vyskytoval.

Vodňanské pracoviště je jedním z mála ve světě, které umí řízenou reprodukcí získávat potomstvo jeseterovitých ryb. Cílem umělého chovu je tam hlavně další výzkum. "Jeseterovité ryby jsou na světě, dá se říci, od dob dinosaurů, tedy nějakých 160 až 180 milionů let, a přitom je u nich stále ještě velmi mnoho neznámého," zdůraznil vedoucí rybí líhně David Gela.

Šance pro povodí Moravy a Dyje

Pro získání jiker používají rybáři speciální jemný řez.Jeseteři doplatili právě na zájem lovců, kteří si je oblíbili kvůli masu a zejména kaviáru. Nyní se už v českých vodách vyskytují jen sporadicky, a to pouze jeseter malý na jižní Moravě v řekách Morava a Dyje. Dostával se tam z Dunaje, výstavba přehrad ho však zastavila. Jeseterům vadilo i znečištění vody - její kvalita se ale nyní zlepšila natolik, že by se tu tento rybí druh mohl opět uchytit a dál rozmnožovat.

Vodňanský ústav proto vytvořil ve spolupráci s rybářstvím v Pohořelicích na Moravě projekt, jehož cílem je navrátit populaci jesetera malého do povodí Moravy a Dyje. Zažádal o peníze z takzvaných norských fondů a pokud uspěje, mohly by se do jihomoravských řek dostat už i rybky získané čtvrtečním výtěrem.

Jarní počasí je pro výtěr vhodné, protože je třeba ho stihnout předtím, než teplota vody v přirozených podmínkách překročí 15 °C. Pro získání jiker používají rybáři speciální jemný řez o délce jen centimetr až dva, jímž proříznou vejcovod a rukama vytlačí jikry do misky. Je to podle nich nejšetrnější metoda, kterou do nedaleké Hluboké nad Vltavou přivezli asi před patnácti lety odborníci z Ruska. Jihočeši ji dál rozšiřují mezi své kolegy doma i ve světě, protože takto malá rána se rybě snadno zahojí.

Ústav ve Vodňanech se chrupavčitými rybami zabývá od poloviny 90. let a snaží se je zachovat nejen v ČR, ale i v Kanadě, Japonsku, Číně a Íránu. Na obdobném projektu, jaký teď chystají na jižní Moravě, už spolupracovali s čínskými kolegy při vysazování jesetera čínského do Žluté řeky a s Američany při návratu veslonosa amerického do povodí Mississippi.

Foto: profimedia.cz, ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ