Generální tajemník egyptské Nejvyšší rady pro památky Zahí Havás žádá návrat busty egyptské královny Nefertiti z berlínského Nového muzea zpět do země jejího původu. Tvrdí, že odvezení busty, jíž se připisuje stáří přes tři tisíce let, nebylo legální. Nefertiti zmizela z Egypta krátce po svém objevení v roce 1912.
„Ještě sbíráme informace, ale čekám, že brzy budeme moci požádat berlínské muzeum formálně o vrácení busty. Věřím, že disponujeme silnými argumenty pro její získání zpět," uvedl Havás v rozhovoru s německým listem Tagesspiegel am Sonntag.
Přestože je mimo Egypt vystavováno na pět tisíc historicky významných egyptských exponátů, jen pět z nich považuje Havás ze jedinečné pro egyptskou kulturu a počítá mezi ně i Nefertiti. Busta egyptské královny je největší pýchou nově rekonstruovaného neoklasicistního Nového muzea, jedné z pěti institucí Muzejního ostrova na řece Sprévě.
ČTĚTE TAKÉ: Tvář egyptské královny Nefertiti prodělala lifting
Havás v minulých letech opakovaně prohlašoval, že neexistují dokumenty, které by dokazovaly, že busta Nefertiti opustila Egypt legálně.
Bustu objevil při vykopávkách v Amarně v Egyptě německý archeolog Ludwig Borchardt v prosinci 1912. Vykopávky financoval berlínský filantrop James Simon. Busta byla vyvezena do Německa na základě dohody z roku 1913.
Německá vláda a odborníci oponují, že vše bylo legální, a proto nemůže Káhira vznášet nárok na „navrácení uloupené kulturní hodnoty". Egypt žádá vrácení busty od roku 1923, kdy byla poprvé vystavena v německé metropoli.
Slavná egyptská královna Nefertiti byla ženou faraona Amenhotepa IV., který se později v rámci uskutečňovaných reforem přejmenoval na Achnatona. Měla s ním šest dcer a byla nevlastní matkou legendárního faraona Tutanchamona. Byla jednou z nejmocnějších a nejkrásnějších žen starého Egypta, navíc se stala faraonovou ženou, ačkoli nebyla královského rodu. V překladu prý její jméno znamená "přišla nádherná žena".
Spor o padělek?
Nedávno se v médiích objevily informace historika umění Henriho Stierlina, podle nějž je hlavička egyptské krásky podvrhem z roku 1912. Je přesvědčen, že bustu nechal zhotovit Borchardt při svých vykopávkách. Chtěl prý vyzkoušet práci se starobylými pigmenty nalezenými při vykopávkách.
Když byla ale busta poprvé v prosinci 1912 vystavena, obdivoval ji jako originál sám německý princ a Borchardt v sobě podle Stierlina nenašel tolik odvahy, aby mu před lidmi přiznal, že se zesměšnil.
ČTĚTE TAKÉ: Je busta královny Nefertiti podvrh z roku 1912?
Foto: profimedia.cz