<span>Vyhynutí dinosaurů</span>: kráter je falešná stopa?

Věda a technika
27. 4. 2009 08:04
Asteroid na Zemi určitě dopadl, ale masové vymírání možná nezpůsobil.
Asteroid na Zemi určitě dopadl, ale masové vymírání možná nezpůsobil.

Asteroid na Zemi určitě dopadl, ale masové vymírání možná nezpůsobil."Zásluhu" na vyhynutí dinosaurů dnes většina odborníků připisuje asteroidu, který se před 65 miliony lety srazil se Zemí. Nová studie však toto vysvětlení zpochybňuje. Kráter po dopadu je prý starší a příčinu katastrofy je třeba hledat jinde.

Asteroid o velikosti asi deset kilometrů dopadl do oblasti dnešního mexického poloostrova Yucatán a zanechal po sobě kráter Chicxulub o průměru 180 kilometrů. V sedimentech z té doby se na celém světě nacházejí zvýšené koncentrace iridia svědčící o globální katastrofě. Tenká vrstvička vyznačuje takzvanou K-T hranici, tedy rozhraní mezi druhohorní křídou a třetihorami. Převládající vysvětlení říká, že iridium pochází právě z asteroidu. Ve stejné době vyhynuli dinosauři a s nimi asi 65 % veškerých druhů, které tehdy planetu obývaly.

Vědci, kteří odmítají obě události spojovat, však nyní dostali další argumenty. Poskytl je článek v odborném časopise Journal of the Geological Society, v němž své závěry shrnuje tým pod vedením vědců z Princetonu a univerzity ve švýcarském Lausanne.

Kráter je podle nich asi o 300 tisíc let starší než vrstvička iridia, takže asteroid nemůže být jejím zdrojem. Zastánci převládající teorie namítají, že nesrovnalost je způsobena pouze zemětřesením nebo vlnou tsunami, které dopad asteroidu vyvolal a které narušily ukládání sedimentů - velmi rychle se vytvořila vrstva pískovců.

Autoři nové studie však takové vysvětlení odmítají. „Problém s touto interpretací je, že tyto pískovcové sedimenty se neusadily během hodin nebo dnů po tsunami, ale během velmi dlouhého období," říká Gerta Kellerová z Princetonu. I fosilní nálezy podle ní dokládají, že vymírání nenásledovalo ihned po dopadu asteroidu. V mladších vrstvách ještě nějakou dobu přetrvává druhová rozmanitost panující před srážkou.

Kellerová se domnívá, že vymírání má na svědomí mohutná sopečná činnost na území dnešní Indie, která s dopadem asteroidu nijak nesouvisela. Sopky vyvolaly rozsáhlé požáry a uvolnily do ovzduší obrovské množství prachu a plynů, což mělo za následek klimatickou změnu takového rozsahu, že ji mnohé organismy včetně dinosaurů nepřežily.

Foto: Don Davis/NASA

Další čtení

Nový díl videoherní série Mafia s přízviskem Domovina vyjde 8. srpna

Věda a technika
8. 5. 2025

Acer představuje dva nové herní monitory: Predator XB323QK V4 s rozlišením 4K UHD a Nitro XV240 F6 s „ultrarychlým“ displejem

Věda a technika
5. 5. 2025

Druhého Kingdom Come studio prodalo tři miliony kopií, v květnu vydá rozšíření

Věda a technika
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ