<span>Vymírání druhů</span> před 260 miliony let zavinily sopky

Věda a technika
30. 5. 2009 09:23
Vymírání postihlo především mořské živočichy.
Vymírání postihlo především mořské živočichy.

Vymírání postihlo především mořské živočichy.Hromadné vymírání živočišných druhů před 260 miliony let mohly způsobit obrovské sopečné erupce na území dnešní Číny. Takzvanému guadalupskému vymírání, které zasáhlo mořské živočichy na celém světě, předcházely mohutné erupce v oblasti Emejšan na čínském jihozápadě.

S novými poznatky o guadalupském vymírání přišel v posledním čísle časopisu Science tým paleontologů z univerzity v britském Leedsu. Sopečné erupce se odehrály v mělkém moři, a proto mohli badatelé prozkoumat vulkanická skaliska, pokrytá vrstvou usazenin. Právě ta obsahovala zkameněliny mořských tvorů a umožnila dataci globální katastrofy.

Následkem dosud neznámé erupce sopka vychrlila kolem půl milionu kubických kilometrů lávy, jež pokryla plochu asi 100 tisíc kilometrů čtverečních. Výrony žhoucí lávy do moře vyvolaly mohutné výbuchy, při nichž vznikla obrovská mračna, jež se následně rozšířila po celém světě a do stratosféry se dostalo velké množství oxidu siřičitého. Planeta se posléze ochladila a začaly ji zalévat kyselé deště.

Fosilizované lilijice z permského období.V důsledku těchto jevů pak zmizela velká část mořského života na celé planetě.

"Náhlé vyhynutí mořského života, které jasně vidíme ve fosíliích, ukazuje na vztah mezi touto mohutnou sopečnou erupcí a celosvětovou ekologickou katastrofou," zdůraznil vedoucí týmu Paul Wignall.

Událost byla předehrou k dalším dramatickým událostem, které vyvrcholily o devět milionů let později, na přelomu permu a triasu, největším vymíráním v historii Země. Vyhynulo při něm přibližně 90 % všech druhů. Jeho příčina je dosud nejistá. Mohlo se jednat o dopad asteroidu, nebo opět o mohutnou sopečnou činnost.

Tyto katastrofy nesouvisejí s vyhynutím dinosaurů. K němu došlo mnohem později, před 65 miliony lety. Většina odborníků se domnívá, že jeho příčinou byl dopad asteroidu, tato teorie však byla nedávno zpochybněna.

ČTĚTE TAKÉ: Vyhynutí dinosaurů: kráter je falešná stopa?

Foto: profimedia.cz

Autor: ČTK

Další čtení

Zubři pomáhají sobě, přírodě i nám

Proč je dobré mít v přírodě divoké koně a zubry? Rapidně snižují počet klíšťat

Věda a technika
11. 7. 2025

Ubisoft chce, abyste po zrušení licence hru zničili. I fyzicky

Věda a technika
11. 7. 2025

GTA 7 může být levnější než šestý díl. Umělá inteligence má ušetřit čas i peníze

Věda a technika
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ