Vypukla válka o <span>psí klony</span>

Věda a technika
8. 8. 2008 08:00
Klony fenky Missy od firmy BioArts.
Klony fenky Missy od firmy BioArts.

Klony fenky Missy od firmy BioArtsAmerická a jihokorejská firma se dohadují o to, kdo má právo klonovat psy. Olej do dosud nenápadně dýmajícího ohně vlilo úterní oznámení Korejců, že své první soukromé zákaznici předali klon jejího psího miláčka. Spor je o to pikantnější, že na obou stranách stojí aktéři dosud největšího podvodu 21. století.

Jihokorejská firma RNL Bio v úterý předala Američance Bernann McKinneyové pět identických kopií jejího milovaného pitbulteriéra Boogera, který zemřel v roce 2002.

ČTĚTE TAKÉ: Korejská firma prodala první klonované psy

Začíná éra komerčního klonování domácích zvířat? Budou si nyní lidé hromadně pořizovat kopie svých zvířecích přátel? To není vůbec jisté. Klonování pro komerční účely je zatím velmi drahé, náklady se pohybují v desítkách tisíc dolarů. Technologie nepokročila tak daleko, aby klonování bylo úkolem pro tuctovou laboratoř; psa dosud zvládly naklonovat pouze dva vědecké týmy, personálně úzce propojené. A klonování zvířat je navíc zatíženo celou řadou patentů. A právě ty jsou nyní předmětem sporu, ve kterém není vůbec jasné, kdo je hrdina a kdo padouch...

Bernann McKinneyová se raduje z klonu svého psa Boogera.Dávní přátelé - podvodníci

Vše začalo v dubnu 2005, kdy se narodil vůbec první psí klon - afghánský chrt Snuppy. Úspěch byl dílem týmu jihokorejských vědců vedeného profesorem Woo-Suk Hwangem. Významnou roli tehdy sehrál Hwangův kolega Byeong-Chun Lee. Ten nyní působí právě ve firmě RNL Bio, která naklonovala Boogera. A můžeme se právem domnívat, že bez jeho pomoci by to nezvládla. Psi se totiž vzpírají tradiční metodě, kterou vznikla slavná ovečka Dolly a která se používá i u řady dalších živočišných druhů. Hwangovu týmu se podařilo všechny potíže překonat, čímž si jihokorejští vědci vydobyli světovou slávu.

Ještě větší sláva však přišla o pár měsíců později, když Hwang oznámil, že se mu podařilo připravit kmenové buňky z klonovaných lidských embryí. Touto metodou by bylo možno připravit kmenové buňky šité na míru jednotlivým pacientům, což by přineslo revoluci v medicíně.

Jenomže brzy nato vyšlo najevo, že Hwang si své výsledky vycucal z prstu. Z vědecké celebrity se rázem stal psanec, od kterého se distancovala jeho mateřská univerzita i celá vědecká obec. Přišel o finance pro svůj výzkum, začala se o něj zajímat policie. Při vyšetřování vyšla najevo i etická pochybení, kterých se Hwang dopustil při získávání ženských vajíček pro svůj výzkum.

Skandál se nevyhnul ani Byeong-Chun Leeovi. Vyšetřování ukázalo, že byl do podvodných praktik svého šéfa zasvěcen.

Průlom v medicíně se tedy nekonal, nicméně psí klon přečkal prověřování Hwangovy práce bez úhony. Ukázalo se, že Hwang je sice podvodník, ale také velmi schopný vědec.

Na podporu profesora Hwanga se v Soulu konají demonstrace.Z přátel soupeři

Byeong-Chun Lee tedy nyní působí ve firmě RNL Bio, která se pokouší rozjet byznys s klonovanými psy. Ještě před Boogerem v červnu představila světu čtyři klony fenky Marine, retrívra schopného čichem rozpoznat u pacientů rakovinu.

Woo-Suk Hwang našel po vyhazovu z univerzity útočiště ve výzkumném ústavu Sooam. Před několika dny mu jihokorejská vláda zakázala dále pracovat na výzkumu lidských kmenových buněk, se zvířaty však pracovat může. Ve stejné době, kdy RNL Bio naklonovala Marine, Hwang na žádost čínské akademie věd připravil sedmnáct klonů tibetské dogy. Nyní spolupracuje s americkou firmou BioArts. Jejímu šéfovi Lou Hawthornovi naklonoval fenku Missy. BioArts se stejně jako RNL Bio zabývá klonováním zvířat s komerčním potenciálem. A obě firmy se vzájemně opravdu nemají rády.

VIDEO: Hwangův tým se představuje (Muž hrající si v polovině záznamu se štěnětem, klonem fenky Missy, je profesor Woo-Suk Hwang.)

Ovce Dolly a její tvůrce, profesor Wilmut.Dohadování o patentech

Patenty týkající se konkrétního postupu, kterým Hwangův tým "vyrobil" Snuppyho, zůstaly po skandálu v majetku soulské univerzity. Ta udělila licenci s celosvětovou platností firmě RNL Bio. Jenomže BioArts má pro změnu licenci na patenty spojené se základní klonovací technikou, kterou se v roce 1996 narodila ovce Dolly. A obě firmy se teď nemohou dohodnout, kdo má vlastně právo psy klonovat.

Spor je nepřehledný a právníci si určitě přijdou na své. Rozhodovat mohou i jednotlivá slovíčka. Podle profesora Jaroslava Petra z Výzkumného ústavu živočišné výroby, autora knihy Klonování - hrozba, nebo naděje?, jsou patentové spory běžné i v případě klonování hospodářských zvířat: "Někdy to blokují i maličké firmy, o kterých nevíme do té doby, než si začnou nárokovat  své patenty na dílčí činnosti nebo vybavení spojené s klonováním. Mají patent například na nějaký roztok. Jakmile se někdo pustí do komerčního klonování, pro které tento roztok potřebuje, ozvou se."

Ostatně ani patenty kolem ovce Dolly se podle Jaroslava Petra neobešly bez problémů. Dolly se narodila v červnu 1996, úspěch však vědci z ústavu ve skotském Roslinu zveřejnili až o několik měsíců později. V mezičase vyplňovali patentové přihlášky. Přesto se dopustili fatální chyby, když špatně vyhodnotili, co je z celého technologického postupu opravdu podstatné. Američané si vzápětí patentovali obdobný postup pro trochu jiné experimentální podmínky.

"Patenty zpočátku sehrály pozitivní úlohu, protože jen díky nim do biotechnologií přitekly peníze soukromých investorů. Dnes ale další výzkum spíše brzdí." Nyní i v patentové oblasti sílí hnutí Open Access, v jehož rámci vychází například řada špičkových vědeckých časopisů, které jsou čtenářům na internetu k dispozici zdarma. "Výsledky výzkumu jsou záměrně ihned publikovány, aby už nebylo možné je patentovat," vysvětluje Jaroslav Petr.

Lou Hawthorne z firmy BioArts s klony fenky Missy.Nejistá budoucnost komerčního klonování

Budoucí vývoj je bez ohledu na výsledek patentového sporu těžké odhadovat. Klonování je stále nesmírně drahé a není vůbec jisté, zda si najde dostatek zákazníků. Lou Hawthorne, který stojí v čele firmy BioArts, řídil v roce 2004 firmu Genetic Savings, nabízející klonování koček. Začínala na ceně 50 tisíc dolarů, později zlevnila na 30 tisíc a nakonec zbankrotovala, protože nesehnala dostatek zájemců.

Klonování psa u RNL Bio dnes stojí 150 tisíc dolarů (přibližně 2,3 milionu Kč), i když majitelka Boogera dostala jako první zákaznice výraznou slevu. Firma plánuje klonovat stovky psů ročně. BioArts zatím nabídla soukromým zájemcům pouhých pět možností objednat si klonování psa. Jedno místo je stále volné - za 180 tisíc dolarů.

Firmy specializující se na komerční klonování by mohly zachránit zakázky na klonování služebních plemen a psů s jedinečnými vlastnostmi - jako v případě fenky Marine schopné poznat rakovinu. Zatímco soukromník si zpravidla přeje pouze jeden klon, zvířat pro pracovní účely by se mohly prodat desítky. Potíže tuší i šéf RNL Bio, Jeong-Chan Ra: "Pokud jde o domácí mazlíčky, je mnohem lepší vzít si štěně z útulku."

Foto: AP, Reuters, BioArts

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ