Výzkum ptačí chřipky vyruší klid mrtvého diplomata

Věda a technika
28. 2. 2007 21:33
bez popisku 4070
bez popisku 4070

Britští vědci chtějí exhumovat tělo britského diplomata, jenž zemřel v roce 1919 během pandemie španělské chřipky. Chtějí tak najít klíč k tomu, jak se vypořádat s případnou pandemií ptačí chřipky u lidí, způsobenou virem H5N1.

Profesor virologie John Oxford z Queen Mary's College požádal o exhumaci sira Marka Sykese, který byl pohřben v olověné rakvi. Díky tomuto typu schránky by se měly dochovat tkáně, z nichž snad bude možné zjistit, jak zemřel, a povahu chřipky, která ho zabila. Podle vědců totiž i španělská chřipka, která si vyžádala ve světě asi 40 milionů obětí, měla svůj původ v ptačí říši.

Oběti španělské chřipky měly kvůli viru natolik rozbouřený imunitní systém, že ten začal útočit na jejich vlastní tělo. Tuto vlastnost virus španělské chřipky sdílí s virem H5N1. "Jako první se podíváme na plíce. Jde o to dozvědět se, zda Sykese přemohla jeho vlastní imunitní reakce," řekl Oxford.

Aby se z ptačí chřipky stal globální zabiják, musel by virus zmutovat tak, aby se přenášel z člověka na člověka. Tento přenos dosud nebyl prokázán. Řada vědců se navíc domnívá, že pravděpodobnost takové změny je minimální.

Oběti španělské chřipky studovali vědci již dříve, například zmrzlá těla Inuitů nebo těla vojáků z první světové války. Podle Oxforda je nyní velmi nesnadné dopátrat se ostatků obětí španělské chřipky pohřbených v olověných rakvích, protože se o truhlách nedochovaly téměř žádné záznamy. Mimoto je těžké vystopovat pozůstalé kvůli souhlasu s výzkumem. Sir Sykes je však slavnou výjimkou, neboť díky svému postavení diplomata byla jeho rakev vyfotografována, než byl pohřben. Jeho rodina již údajně dala k exhumaci souhlas. Nyní se čeká ještě na povolení od britských zdravotnických úřadů.

Ilustrační foto: archiv

Autor: ČTK

Další čtení

Babočka paví oko

Relaxujte a počítejte motýly. Pomůžete jim. Motýlí půlhodinka končí v neděli

Věda a technika
15. 7. 2025
ilustrační foto

Dobrodružství za domem. Studentka objevila 19 rostlin nových v Česku

Věda a technika
15. 7. 2025
Největší nalezený meteorit z Marsu

Největší kámen z Marsu jde do dražby. Váží 25 kilo, stojí desítky milionů

Věda a technika
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ