Astronomům se stále nedaří získat fotografii či videozáznam vzácného denního bolidu, který ve středu 29. srpna kolem 18.09 proletěl po obloze severně od Prahy. Jev trval jen několik sekund. Uvedl to Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd. Astronomové vlastní záznam nemají, protože jejich síť speciálních bolidových kamer sleduje oblohu jen v noci. Mají proto zájem o fotografie či videozáznamy především ze severních Čech.
Bolidy jsou velké částice, které při průletu atmosférou zazáří jasněji než nejjasnější hvězdy a někdy také více než Měsíc. Pokud nestihnou shořet a dopadnou na zemský povrch, říká se jim meteority. Před vstupem do atmosféry se nazývají meteoroidy.
"Dostali jsme několik desítek hlášení, která potvrzují, že šlo o mimořádný bolid. Hlavní cíl naší výzvy, kterým bylo především získat nějaký snímek bolidu z fotoaparátu, mobilu či kamery nebo z bezpečnostních kamer, se naplnit nepodařilo," uvedl Suchan.
Protože v dnešní době skoro pořád někdo drží v ruce mobilní telefon s fotoaparátem a města, silnice i soukromé budovy a pozemky jsou pod dozorem bezpečnostních kamer, astronomové stále doufají, že nějaké fotografie či videozáznamy získají.
Z dosud získaných informací nelze dráhu bolidu určit. "S určitostí zatím můžeme říci, že bolid proletěl nad územím Severočeského kraje a jeho světelná stopa skončila velmi pravděpodobně v oblasti mezi Turnovem a Libercem," uvedl Suchan. Je podle něj možné, že do této oblasti dopadly meteority. Nevyloučil ani to, že těleso shořelo v atmosféře.
Lidé, kteří úkaz zpozorovali či zaznamenali, se mohou na vědce obrátit přes internet. Na stránce www.asu.cas.cz/hlaseni-bolidu najdou formulář. Využít mohou ale i elektronické adresy spurny@asu.cas.cz či shrbeny@asu.cas.cz.
Astronomický ústav AV ČR je ve světě znám mimořádnými výsledky v oboru fyziky meteorů a pozorování pádů meteoritů. Po světovém prvenství, kdy u bolidu Příbram v roce 1959 astronomové poprvé vypočetli místo dopadu meteoritu, následovaly další úspěchy.
Významným denním bolidem byla v roce 2000 Morávka. Podařilo se jim určit dráhu a na severní Moravě nalézt meteority. Tým Pavla Spurného z Astronomického ústavu se také zasloužil o výpočet dráhy a nález meteoritů Neuschwanstein na pomezí Německa a Rakouska, Jesenice ve Slovinsku, Košice na Slovensku, Bunburra Rockhole a Mason Gully v Austrálii a naposled Benešov v ČR.
Vzácný bolid nad Českem: Máte fotku či video? Ozvěte se
Věda a technika
4. 9. 2012 18:42
Bolid, který byl spatřen 29. srpna, byl dle astronomů mimořádný (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: Profimedia