Vietnamci si libují v konzumaci masa divokých zvířat, a to tak, že hrozí, že některé vzácnější druhy doslova vyjedí. Podle vietnamského zoologického sdružení se to týká nosorožců, gibonů larů, cibetek i tapírů. Informovala o tom zpravodajská stanice BBC.
Ředitel sdružení Dang Huy Huynh řekl, že poptávka po mase takových druhů je velká ve městech i na venkově.
Ve Vietnamu se obchoduje se dvěma stovkami živočišných druhů, z nich osmdesát patří k vzácným. Jsou mezi nimi hadi, varani skvrnití, luskouni krátkoocasí, želvy, divoké kočky, tygři, leopardi, divoká prasata, jeleni, opice, kamzíci nebo dikobrazi.
Podle profesora Danga se nyní servíruje maso divokých druhů zvířat v mnoha vietnamských restauracích a letoviscích.
Odhaduje se, že se ve Vietnamu každoročně zkonzumuje 3400 tun tohoto masa, kvůli čemuž je zabit milion jedinců. Přitom 18 procent z nich je uloveno bez povolení. Dvě třetiny těchto zvířat jsou zpracovány jako potraviny, 32 procent je vyvezeno do ciziny a zbytek končí v laboratořích nebo jako domácí miláčci.
O problému se nedávno hovořilo na konferenci ochránců přírody a vůbec poprvé se ke snaze zvýšit informovanost o ilegálním nakládání s divokými zvířaty vložil také poradní výbor vládní Komunistické strany Vietnamu.
Ilustrační foto: profimedia.cz