Jak klíšťata přenášejí nebezpečné nemoci a čím se proti tomu bránit? Odpovědi na tyto otázky hledají nyní vědci na mezinárodním workshopu v Českých Budějovicích v genetickém kódu klíštěte.
Téměř třicítka odborníků ze šestnácti zemí světa se v Budějovicích učí počítačovým metodám, jak zpracovávat genetické údaje a vyhodnocovat je. "Pevně doufáme, že to velice zásadním způsobem usnadní vývoj nových vakcín. Jak proti klíšťatům, to znamená veterinárních, tak vakcín proti například lymeské borrelióze nebo jiným klíšťaty přenášeným nákazám," řekl děkan Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer.
Ve střední Evropě jsou klíšťata spjata zejména s přenosem dvou nejzávažnějších infekčních onemocnění člověka na tomto území, a to klíšťové encefalitidy a lymeské borreliózy. V celosvětovém měřítku jsou navíc velkým problémem pro zemědělství, protože masivně přenášejí vážné nemoci například na skot.
Ačkoli se může zdát, že klíšťat přibývá, nelze to podle Grubhoffera statisticky doložit. Přehled komplikuje i fakt, že je na světě popsáno přes 860 druhů klíšťat. Jejich výzkum je velkým dobrodružstvím - vědci u nich například zkoumají metodu takzvaného vypnutí genu, což by klíšťatům zabránilo sát.
Pro české poměry je výhodné, že nedávno bylo v USA dokončeno sekvenování, čili čtení genomu prvního klíštěte druhu Ixodes scapularis, které je blízkým příbuzným našeho klíštěte obecného Ixodes ricinus. "Jsme nyní ve výjimečné fázi vývoje, kdy právě končí genomový projekt jednoho druhu klíštěte a ve velmi pokročilé fázi je další genomový projekt druhého druhu klíštěte," zdůraznila Jennifer Andersonová z Národního zdravotního ústavu v americkém Marylandu.
Českobudějovický workshop je zaměřen na bioinformatiku, což je moderní disciplína, která vychází z nových poznatků molekulární biologie a současně využívá moderní výpočetní techniky. Akce obdobného rozsahu se dosud ve světě prý nekonala, Jihočeská univerzita v souvislosti s ní získala moderní software, který dokáže rychle zpracovávat genetické údaje, vyhodnocovat a porovnávat je. "Je to premiéra, která otvírá studentům i zástupcům laboratoří nové komnaty poznání. Ukázalo se, že je to skutečně důl informací, které teď budeme postupně vybírat," dodal děkan.
Toto vybavení, které v Českých Budějovicích zůstane, není nikde jinde v tuzemsku. Zdejší fakulta i Parazitologický ústav Biologického centra Akademie věd se výzkumu klíšťat věnují dlouhodobě a jejich výsledky jsou mezinárodně ceněné. Zatím posledním velkým projektem je sběr a výzkum klíšťat v jižních Čechách a v Bavorsku. Studenti budou do podzimu zkoumat výskyt klíšťat ve 30 lokalitách určených epidemiologickými mapami. Zatím takto nasbírali 8000 klíšťat, projekt potrvá do podzimu.
Foto: archiv