Za <span>iluzi pohybu</span> na statickém obrázku mohou oči, ne mozek

Věda a technika
21. 11. 2008 14:43
Dva obrazce použité při pokusu. Oba vyvolávají iluzi pohybu.
Dva obrazce použité při pokusu. Oba vyvolávají iluzi pohybu.

Dva obrazce použité při pokusu. Oba vyvolávají iluzi pohybu.Obrazce složené z tenkých souběžných čar, soustředných paprsků nebo podobných jemných a pravidelných vzorů často vyvolávají iluzi pohybu. Neurologové dlouho nevěděli, jaká je fyziologická příčina tohoto jevu. Vzniká chyba už v očích, nebo až při zpracování vizuální informace v mozku?

Vědci z Barrow Neurological Institute v arizonském Phoenixu nyní uspořádali experiment, s jehož pomocí dokázali, že za iluzi jsou zodpovědné naše oči. Konkrétně mikropohyby, které oči vykonávají, když se snažíme zaostřit na nějaký předmět.

Neurologové ukázali dobrovolníkům dva obrazce vyvolávající iluzi pohybu. Na prvním většina lidí pozoruje rychlý rotační pohyb ve fialových kruzích, na druhém iluze pohybu vzniká podél svislého šedivého pruhu. Dobrovolníci sledovali obrazce, zatímco kamery schopné pořídit 500 snímků za sekundu registrovaly jejich oční pohyby. Lidé zároveň stiskem tlačítka zaznamenávali, kdy iluzi vidí a kdy se naopak ztrácí.

Výsledky ukázaly, že iluze byla spojena s rychlými očními pohyby. Jakmile se oči na chvíli uklidnily, "zklidnil" se i pozorovaný obrazec. Mozek je tedy v chybné interpretaci obrazců bez viny; zpracovává nepřesná vstupní data.

Foto: Xoana G. Troncoso, et al./PNAS

Další čtení

Největší nalezený meteorit z Marsu

Největší kámen z Marsu jde do dražby. Váží 25 kilo, stojí desítky milionů

Věda a technika
14. 7. 2025
Zubři pomáhají sobě, přírodě i nám

Proč je dobré mít v přírodě divoké koně a zubry? Rapidně snižují počet klíšťat

Věda a technika
11. 7. 2025

Ubisoft chce, abyste po zrušení licence hru zničili. I fyzicky

Věda a technika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ