O vědě stačí s lidmi hovořit se zaujetím jako s přáteli, ukazovat, jak se svět díky vědeckým objevům změní. Tak se dnes vyjadřovali o popularizaci vědy historik Dušan Třeštík a televizní dramaturg a moderátor Vladimír Kořen, kterým v úterý předseda Akademie věd Václav Pačes právě za tuto práci slavnostně předal Medaile Vojtěcha Náprstka.
"Popularizování vědy je chůze na hraně mezi realitou a science fiction," soudí Kořen. Divák podle něj chce snít o světech, které tu zatím nejsou, o budoucnosti. Vědci pracují na nanostrukturách, které budou kolovat lidskou krví a léčit nemocné buňky, na omítkách, které se samy vyčistí, na dlaždicích, které se dezinfikují, když se na ně posvítí, zasnil se laureát.
Kořen připomněl, že od 1. ledna Česká televize vysílá seriál Živé srdce Evropy o rostlinných a živočišných druzích. "Málokdo například tuší, že v obci Kleneč pod Řípem roste květina, která se jinde na světě nevyskytuje. Je to Hvozdík písečný. Ta obec je na to náležitě hrdá," uvedl.
"Teď dělám velkou práci o 10. století, což je prakticky vznik českého státu," uvedl Třeštík. Je to podle něj doba, kdy byly Čechy evropskou velmocí. Publikace se týká vyvraždění Slavníkovců nebo osudů svatého Vojtěcha. "Já si myslím, že těmi, kdo vyvraždili Libici, byli Vršovci," dodal historik. Tento čin se dosud připisoval vládnoucímu rodu Přemyslovců.
Třeštík i Kořen absolvovali teplické gymnázium. Třeštík řekl, že své gymnaziální profesory nenáviděl, protože nemohl počátkem 50. let, kdy maturoval, pochopit, proč se tak po roce 1948 změnili. Kořen, který maturoval koncem 80. let, s nimi prý měl opačné zkušenosti, protože se jich v té době zase spousta morálně narovnala.
Třeštík je vědeckým pracovníkem Historického ústavu a Centra medievistických studií AV. Zaměřuje se na politické, kulturní a hospodářské dějiny českých zemí a střední Evropy v raném a vrcholném středověku, dějiny kultury a historického poznání. Je autorem řady vědeckých a populárně vědeckých publikací.
Kořen v České televizi jako autor a moderátor představil dva z nejúspěšnějších pořadů o vědě: České hlavy a Planeta Věda. Sledovanost prvního dosahovala milionu diváků. Je nositelem ocenění Česká hlava 2006 za popularizaci vědy.
Čestnou medaili Vojtěcha Náprstka zavedla Akademie věd v roce 2003. Uděluje ji publicistům a vědcům za dlouholetou popularizaci vědeckých poznatků. V minulých letech získala toto ocenění například bývalá šéfredaktorka časopisu Živa Šárka Orlíková, redaktorka Českého rozhlasu Věra Tůmová, ředitel univerzitní Botanické zahrady v Praze Václav Větvička a šéf výzkumu pohřebiště egyptských faraonů v Abúsíru Miroslav Verner.
Autor: ČTK
Foto: ČTK